Квалификант лиши Тийм от полуфинал в Ротердам

ABN AMRO World Tennis Tournament, четвъртфинал
Доминик Тийм – Пиер-Юг Ербер 4-6 6-7(3)

Пиер-Юг Ербер се нуждаеше от трисетов обрат срещу Рубен Бемелманс в първия мач от квалификациите на ABN AMRO World Tennis Tournament, но оттогава записа четири поредни чисти победи, а последната му жертва бе Доминик Тийм в четвъртфиналите – 6-4 7-6(3). Австриецът правее силен турнир и след като последователно отстрани Александър Зверев и Жил Симон, изглеждаше, че най-после намира формата си през 2017-а.

На четвъртфинала обаче, той така и не намери отговор за прекрасното сервиране на Ербер и не успя нито веднъж да го пробие. Откриващият сет вървеше с бързи подавания за сервиращите. Чак в десетия гейм началният удар на Тийм се пропука в няколко поредни точки, което даде два сетбола на Ербер и квалификантът материализира втория с прекрасен уинър.

След почивката геймовете отново вървяха сравнително бързо, като този път Тийм се добра до сериозен шанс да рестартира битката, след като имаше три брейкбола при 4-4 гейма. Ербер обаче ги отрази, а след една от точките, ядосаният австриец захвърли ракетата си на корта. Тийм изостана с 0-40 в своето подаване, но не се предаде и намери начин да отрази трите мачбола за 5-5 гейма. Ербер обаче играеше почти безгрешно в тези минути и в последвалия тайбрек направи ранен минипробив за 2-0 точки, който съхрани до самия край и приключи спора с още един за 7-3 точки.

Французинът продължава на полуфинал срещу Давид Гофен.