Лопес взе испанското дерби с Баутиста Агут и отново чака Джокович

BNP Paribas Open, III кръг
Фелисиано Лопес – Роберто Баутиста Агут 7-6(5) 6-7(10) 6-4

Фелисиано Лопес за трета поредна година досига осминафиналите на BNP Paribas Open, след като въпреки пропуснатите шансове във втория сет, все пак намери начин да пречупи Роберто Баутиста Агут със 7-6(5) 6-7(10) 6-4 за 3 часа и 18 минути. По този начин 34-годишният испанец отново може да се срещне с Новак Джокович, ако сърбинът отстрани Филип Колшрайбер. Двамата се сблъскаха и в Дубай, когато световният №1 шокиращо се отказа след първия сет на четвъртфинала им заради очна инфекция.

Лопес потегли по перфектен начин и изтръгна пробив в дълъг откриващ гейм с общо пет брейкпойнта. По-опитният от двамата испанци успяваше да разстрои прецизната като компютърна графика игра от основната линия на Баутиста Агут с прекрасния си бекхенд слайс, но в крайна сметка се пропука и равенството беше възстановено при 4-4. Нататък ритъмът на сблъсъка се успокои и двамата дочакаха тайбрека, в който продължиха да се движат като скачени съдове в резултата, докато Лопес най-накрая сложи точка на спора с общо седмия минибрейк за 7-5 т.

Фелисиано проби веднага след почивката и изглеждаше, че ще установи контрол върху срещата, само че в следващите минути зрителите видяха още три поредни брейка и ново равенство за 3-3 гейма. И двамата тенисисти се оплакаха от проблем с тенис топките, но съдията на стол им обясни, че ще трябва да доиграят мача с наличните на корта. Като под индиго от първата част, съперниците намалиха риска в ударите си и сякаш логично се стигна до втори тайбрек.

Баутиста Агут го откри с минипробив след хубав минаващ удар, но убийствена серия от слайсове на Фелисиано изравни резултата. Размяната на полетата дойде при 4-2 точки в полза на шампиона от турнира в София, само че Лопес отново навакса и всъщност стигна до мачпойнт при 7-6. Последва наелектризираща игра на нерви, в която Баутиста Агут пропиля три сетбола, докато съперникът му се размина с още един шанс да приключи срещата. По-младият от двамата испанци все пак се добра до решителен сет след ас на втори сервис за 12-10 т.

Баутиста Агут определено щеше да започне като фаворит решителната част предвид факта, че не излезе на корта в предния кръг заради отказването на Михаил Южни и това му даваше кондиционно превъзходство в днешната битка, която вече беше преминала границата от 2 часа и половина.

Лопес обаче отказа да се предаде в решителната част и първи удари с пробив за 3-2. Той безпроблемно затвърди за 4-2 и отпусна едва две точки на Баутиста Агут в следващите си две подавания, с което оформи крайното 7-6(5) 6-7(10) 6-4 след 3 часа и 18 минути зрелищна и емоционална битка.