Мъри бе тестван максимално, но нервите на Фонини не издържаха

Олимпийски турнир, осминафинал

Анди Мъри – Фабио Фонини 6-1 2-6 6-3

Анди Мъри бе близо до отпадането от Олимпийския турнир в Рио, но за пореден път бе доказано, че е изключително трудно за по-ниско ранкиран състезател да победи тенисист от т.нар. голяма четворка дори във формат 2 от 3 сета. Фабио Фонини игра вдъхновен тенис в големи периоди от двубоя, но все пак загуби с 6-1 2-6 6-3.

Двамата тенисисти използваха еднотипна тактика в откриващите минути на мача – и Мъри, и Фонини бяха предпазливи и предпочитаха да разиграват продължително от дъното на корта. Шотландецът обаче сервираше по-ефективно, допускаше много по-малко непредизвикани грешки и това бързо му донесе аванс от два пробива и 5-0. Фонини сякаш нямаше идея как да пробие удивителната защита на световния №2, който отново се движеше превъзходно по корта.

Италианецът трябваше да спасява „геврека“ в следващия гейм, след като допусна серия пропуски от сервис и форхенд, но Мъри не се възползва от три сетбола и Фабио най-после се разписа на таблото след бекхенд уинър по диагонала.

Бразилската публика се оживи, но след минути ентузиазмът й отново секна – британецът си взе лесно сервис гейма и приключи първата част с 6-1.

Фонини започна по-позитивно втория сет – удържа си първото подаване, но Мъри направи удивително стоп воле в третия гейм и с топовен изстрел от бекхенд отново дръпна с пробив – 2-1.

Златният медалист от Лондон ’12 загуби концентрацията си в следващия си сервис гейм и италианецът моментално възстанови равенството.

Това сякаш даде огромно самочувствие и тонус на Фонини, който започна да гони всяка топка с огромна стръв, а Мъри пресилваше ударите си. Италианецът влезе в серия от спечелени геймове и поведе с 4-2.

Колоритният Фабио започне да ниже уинър след уинър от форхенд и скоро авансът му се увеличи до 5-2, след като обърна гейма от 0-30 под бурните овации на италианските фенове по трибуните.

Вдъхновеният Фонини не можеше да сбърка удар в тези минути, докато пропуските валяха от ракетата на шотландеца. Италианецът проби за втори път в сета след красив минаващ удар от бекхенд по диаганола и това му донесе победата в частта с 6-2. Не по-маловажно бе, че с този втори брейк непоставеният Фабио си осигури предимството да сервира първи в решителния сет.

Вятърът в Рио се усили, но това не попречи на Фонини отново да обърне сервис гейма си от 0-30 благодарение на фина игра на мрежата и навременна помощ от начален удар и да поведе с 1-0.

Поредният форхенд в мрежата принуди Мъри да спасява два брейкбола, но сервисът дойде на помощ и той изравни – дюс. Геймът се проточи още и в крайна сметка италианецът проби след блестящ форхенд по диагонала, въпреки че бе изпаднал в дефанзивна позиция. Качеството на ретурите му също се повишаваше с всяка изминала минута.

Следващият гейм бе може би най-драматичният от началото на срещата. Фонини пръв достигна до геймбол, но направи лоша преценка и не отигра топката пред себе си, мислейки, че излиза в аут. Мъри достигна до два брейкбола, но първият бе пропуснат след непредизвикана грешка от бекхенд, а при втория италианецът пласира завършващ форхенд на линията. В крайна сметка италианецът взе подаването си и спечели осми пореден гейм.

Шотландецът най-после прекъсна серията и намали до 1-3, а впоследствие върна пробива, след като бекхендът на Фонини се пропука.

Изведнъж психологията на мача отново се обърна, ръката на италианеца се скова и той допусна нов брейк – този път на нула.

Беше ред на Мъри да направи собствена поредица от победни геймове – шотландецът се озова с преднина от 5-3, а Фонини сякаш бе пречупен, рискуваше прекомерно и допускаше огромно количество грешки.

Италианецът трябваше да сервира за оставане в турнира в деветия гейм, но след поредният пресилен форхенд по обратния диагонал срещата приключи, а Мъри ще се изправи срещу Стив Джонсън на четвъртфинал.

Томас Белучи зарадва домакините с нов успех над поставен тенисист. Бразилецът губеше с пробив в първия сет срещу Давид Гофен, но с помощта на феновете по трибуните постигна чиста победа със 7-6(10) 6-4. Бразилецът бе само на два гейма от загубата срещу Дъстин Браун в първи кръг преди германецът да контузи тежко левия си глезен, но сега ще спори с Рафаел Надал за влизане в полуфиналите.