Мъри изкачи уверено първото стъпало на Уимбълдън

Уимбълдън, I кръг
Анди Мъри – Александър Бублик 6-1 6-4 6-2

Анди Мъри изпълни плана максимум за първия мач от защитата на титлата си на Уимбълдън и се справи в три сета със съпротивата на „щастливия губещ“ Александър Бублик – 6-1 6-4 6-2. Всички погледи бяха вперени в откриващия двубой на световния №1, който трябваше да ни покаже моментното му физическо състояние на фона на контузията в хълбока, която го измъчва през последната седмица.

Мъри видимо накуцваше между точките, но по време на самите разигравания се движеше почти перфектно и нямаше никакви проблеми да се справя с късите топки, които съперникът му често пробваше още в началните минути на мача. Точно заради този тип отигравания, Анди стоеше близо до основната линия и скъсяваше максимално дистанцията, която трябва да пробяга към мрежата, а и търсеше по-агресивен стил на игра и бързо завършване на точките.

Мъри бе изправен пред два брейкбола още в първото си подаване, но играеше със самочувствието на двукратен шампион в турнира и прати откриващия сет на сметката си с 6-1 за 31 минути. Анди удари с брейк веднага след почивката и очевидно нямаше желание да форсира ситуацията и да търси втори, докато Бублик набра самочувствие, а и сервисът му заработи по-добре.

Казастанецът обаче изпусна големия си шанс при 4-5 гейма, когато поведе с 40-0 в подаването на световния №1 и въпреки това го загуби. Първите дъждовни капки започнаха да падат на корта в началото на третия сет, а Бублик подари пробив на Мъри с две поредни двойни грешки при резултат 40-40. Шампионът затвърди за 2-0, след което двубоят бе прекъснат за около 45 минути.

Бублик не изглеждаше максимално концентриран след подновяването на играта и не успя да върне пробива, а Мъри още веднъж показа бързината си, за да си заслужи брейкбол при 4-2 гейма. Анди пласира страхотен ретур в следващата точка и се откъсна напред с 5-2, а няколко минути по-късно вече поздравяваше публиката след успеха с 6-1 6-4 6-2.

Във втория кръг Мъри ще се изправи срещу Дъстин Браун. 97-ият в световната ранглиста германец се нуждаеше от малко повече от два часа, за да надиграе Жоао Соуса. Шоуменът загуби първия сет, но в крайна сметка стигна до 3-6 7-6(5) 6-4 6-4 срещу португалеца.