Мъри на един мач от пета титла в Куинс след труден успех над Чилич

Aegon Championships, полуфинал

Анди Мъри – Марин Чилич 6-3 4-6 6-3

Анди Мъри ще се бори за рекордна пета титла на сингъл от турнира Aegon Championships в Лондон, след като издържа на теста на Марин Чилич и го прекърши с резултат 6-3 4-6 6-3 в полуфинален двубой. Това бе общо 11-а победа на шотландеца срещу днешния му опонент.

Мачът започна с надмощие на Мъри, който достигна до три поредни точки за пробив още при 1-1 благодарение на отличната си игра в защита и един дълбок ретур от бекхенд. Чилич спаси първите две със стабилно сервиране и добро покритие на мрежата, но при третата не уцели форхенда си с центъра на кордажа и изостана рано в двубоя.

В следващия гейм хърватинът стигна до общо четири възможности за връщане на брейка, но 4-кратният шампион се спаси благодарение на сервиса си и на малко късмет от филето на мрежата.

Двамата доминираха на сервис до 5-3 за Мъри, когато шотландецът пласира няколко майсторски ретура и с минаващ удар от форхенд по късия диагонал проби опонента си на нула и спечели първия сет с 6-3.

В началото на втората част шотландецът имаше проблеми и от 40-0 се стигна до нова възможност за пробив на Чилич при 1-1. Представителят на домакините обаче пласира ас и с помощта на няколко мощни форхенда в движение измъкна гейма.

При 2-2 двамата изиграха може би точката на мача – след поредица от технични диагонали хърватинът изпълни много труден скъсен бекхенд смаш, който Мъри достигна, но на празния корт шампионът от US Open 2014 нямаше проблем да завърши разиграването.

Няколко минути по-късно Чилич получи поредните си брейкболи. Това стана при резултат 3-3, след като хърватинът проведе няколко отлични разигравания, в които разкарваше британеца по ширината на корта. Този път пробивът бе факт след отличен форхенд по правата, който подготви последвалата атака към мрежата.

Шампионът се мобилизира и още в първата точка на следващия гейм пласира минаващ удар от бекхенд и бързо се добра до 0-40 и три възможности за моментално връщане на пробива. Чилич обаче намери началния си удар и обърна гейма, завършвайки го с два аса. Забелязваше се, че Марин започва да отпуска ръката при изпълнение на форхенд, особено когато търсеше правата.

Мъри успя да намали резултата благодарение на деликатна игра в близост до мрежата – 4-5.

Шотландецът пласира отличен бекхенд ретур в десетия гейм и стигна до 30-30, но подсеченият начален удар в тялото дойде на помощ на шампиона от 2012 г. и след още една непредизвикана грешка на Анди, сетовете бяха изравнени.

В началото на третия сет Мъри повдигна нивото си на игра и след минаващ удар почти от рекламните пана и няколко образцови ретура, постигна ранен брейк в подаването на опонента си.

До 5-2 за британеца и двамата затваряха сервис геймовете си, без да полагат кой знае какви усилия. В осмия гейм световният №2 се опита да приключи мача на ретур, но Чилич отрази два мачбола със смела игра, а два минаващи удара му помогнаха да намали резултата – 5-3.

Мъри обаче запази хладнокръвие и с два аса и бърз гейм на нула приключи срещата след близо два часа игра. Съперник на шотландеца в двубоя за титлата ще бъде подебителят от втория полуфинал – Милош Раонич – Бърнард Томич.