Мъри сломи Цонга в гладиаторска битка и е на полуфинал за 7-и път от 2009-а насам

Уимбълдън, 1/4-финал
Анди Мъри – Джо-Вилфрид Цонга 7-6(10) 6-1 3-6 4-6 6-1

След Федерер и Чилич, Анди Мъри и Джо-Вилфрид Цонга също ни предложиха петсетова битка на умения и нерви, но за разлика от хърватина, британецът приключи успешно мача, след като бе изпуснал преднина от 2-0 сета.

Джо-Вилфрид определено има за какво да съжалява, но в големи периоди от двубоя Мъри демонстрира вдъхновението, за което всички говорят на Острова, откакто Иван Лендъл отново седна в бокса му и се поздрави с успех със 7-6(10) 6-1 3-6 4-6 6-1 след почти 4 часа игра. Така Мъри достигна до седмия си полуфинал през последните 8 години на „свещената трева“, като единственият му пропуск за този период е през 2014-а, когато бе спрян от Григор Димитров. Следващият му съперник се казва Томаш Бердих.

Мъри стигна до брейкбол още в третия гейм, но с добър сервис французинът се добра до дюс, а началният удар му помогна да удържи подаването си. Анди пропусна нов шанс в петия гейм, след като бе матирал съперника от бекхенд за 30-40. Цонга подари нов шанс на британеца след двойна грешка, а после с още една се самопроби. Французинът притисна Анди за моментален рирейк и се добра до първия си шанс да вземе подаването му. Отбраната на шотландеца обаче не поддаде и след няколко дюса и още два отразени брейкбола той затвърди пробива.

В осмия гейм Анди прати форхенд в мрежата за 30-40, а в последвалото разиграване Цонга успя да достигне топката след дропшота му и го матира по диагонала – 4-4. Макар и трудно, французинът спечели следващия си сервис гейм, за да поведе отново в резултата.

Съвсем закономерно се стигна до тайбрек, в който двамата си размениха ранни минипробиви. Съперниците смениха полетата при 3-3, след което Цонга проби отново. И когато французинът трябваше да направи решителна крачка към победата в тайбрека, при 5-3 прати абсолютно рутинен форхенд в мрежата. Той обаче не се отказа и зрелищно проби защитата на Анди след негов сервис, за да си осигури два сетбола при 6-4.

Мъри взе следващата си точка, а след това размина французина, за да изравни резултата. Битката продължи точка за точка, а Цонга сбърка фатално нов форхенд за 8-9, който даде сетбол на Анди на негов сервис. Драмата обаче продължи. Цонга излезе на мрежата и принуди световния №2 да сбърка. С изумителен спринт за една къса Мъри стигна до нов минибрейк за 11-10 и този път реши първата част с печелившо воле.

Загубеният тайбрек се отрази много зле на французина, който започна да греши много повече. Анди търсеше бекхенда му, който отново беше уязвим. За малко повече от четвърт час Цонга се оказа изоставащ с 0-5 след два затвърдени пробива от представителя на домакините. Силите на Цонга стигнаха да избегне „геврека“, след което Мъри приключи сета без особени проблеми на свой сервис.

Цонга намери начин да се върне в мача и след като стигна до първата си точка за пробив от много време при 30-40 в четвъртия гейм, принуди Анди да сбърка след дълбок ретур и дръпна с 3-1 в третия сет. Много трудно французинът затвърди и се доближи на два гейма от спечелването на сета. В осмия гейм французинът се възползва от несполучлив опит за лоб на Мъри и при 30-40 имаше първия си сетбол, но шотландецът успя да се задържи в сета. Все пак Цонга не допусна колебания в началния си удар и спечели третата част с 6-3.

Четвъртият сет започна с нервен сервис гейм на Мъри, продължил 10 минути, в които шотландецът бе принуден да спасява брейкбол. В тези минути французинът печелеше доста по-лесно подаваниято си, но Анди изчака миг колебание у съперника и го наказа, пробивайки за 4-2 след поредица от грешки на световния №12. Цонга показа психическа устойчивост и след като пропусна три брейкбола от 0-40, при четвъртата си възможност матира Мъри с форхенд уинър.

Шоуто продължи с маратонски гейм, в който вторият в световната ранглиста пропусна три скрити мачбола, преди французинът да изравни – 4-4. И тук настъпи развръзката на сета. С прецизен пасинг шот Цонга размина британеца и се добра до безценния пробив, след което прати двубоя в решителен сет.

Още на старта на петия сет Мъри прати форхенд в мрежата, за да даде брейкбол на съперника при 30-40. Анди оцеля и след няколко дюса удържа сервис гейма си. Физическото изтощение обаче вече си казваше думата и дойде ред на британеца да притисне съперника. С бекхенд уинър той направи 30-40, след което си помогна да фиксира пробива с хубав ретур.

Двамата продължаваха да се борят за всяка точка, въпреки че бяха на корта от повече от 3 часа и половина, а Мъри затвърди с гейм на 30 и докосваше полуфинала. Тук някъде окончателно привършиха съпротивителните сили на Цонга, който бе пробит отново и подобно на втория сет успя единствено да избегне нулата в резултата.