Младостта на Зверев не издържа теста на Бердих

Уимбълдън, III кръг
Томаш Бердих – Александър Зверев 6-3 6-4 4-6 6-1

Александър Зверев не издържа теста на младостта и спря на прага на втората седмица на Уимбълдън след загуба с 3-6 4-6 6-4 1-6 от Томаш Бердих в трети кръг. Тийнейджърът се изправи срещу бивш финалист от турнира на Централния корт и просто не изглеждаше достатъчно свеж психически, за да извърви пътя до победата.

Бердих сякаш успя да угаси искрата в играта на Зверев и мачът приличаше на двубой между 19-годишния германски талант и тенисиста, който той може би иска да бъде след няколко години. Световният №9 се възползва от първия си брейкбол в срещата, за да удари за 3-1 гейма и безпроблемно затвори откриващия сет с 6-3.

Зверев набра скорост след почивката и опитваше да поеме контрол над мача, само че Бердих търпеливо дочака своя момент, в който получи и намигване от съдбата. При 3-3 гейма чехът стигна до брейкбол и атакува мрежата, а ударът му се отклони от филето и изненада Зверев, който изкара топката в аут. Бердих не показа и капчица колебание в следващите минути и с гейм на нула фиксира резултат 6-4 на таблото. Статистиката сочеше, че световният №8 е спечелил 100% от точките на втори сервис във втората част.

Зверев отказа да се предаде психически и се възползва от моментен спад в играта на съперника, за да пробие на нула за 3-1. Бердих се измъкна от 15-40 в следващото си подаване и намали за 2-4, а скоро намери начин и да заличи напълно пасива си. Двамата тенисисти се озоваха въвлечени в 10-минутен гейм, в който редуваха брилянтни отигравания с леки грешки, само че Бердих изглеждаше някак безкрайно уверен, че ще стигне да пробива и го направи от четвъртата си възможност.

Чехът увеличи още повече натиска върху 19-годишния си съперник с експресно спечелено подаване за 4-4, само че Зверев отвърна хладнокръвно с гейм на нула и поведе с 5-4. Нещо повече, тийнейджърът поведе с 40-0 на сервис на Бердих и при третия си сетбол нададе мощен победен вик след бекхенд в аут на съперника. Този път чехът беше взел едва 67% от точките след втори начален удар и допусна цели 18 непредизвикани грешки срещу 9 на Зверев.

Бердих пречупи съпротивата на 11 години по-младия си съперник с пробив за 2-1 в тежък гейм в началото на четвъртия сет. Нататък вече нямаше връщане назад за Зверев, който предаде мача с 1-6. Следващият съперник на Бердих ще се реши в двубоя между Иржи Весели и Жоао Соуса.