Гаске взе френския сблъсък в Хале. Браун и Колшрайбер също са във втори кръг

Gerry Weber Open, I кръг
Ришар Гаске – Гаел Монфис 3-6 6-4 6-3

Ришар Гаске победи сънародника си Гаел Монфис в изцяло френския сблъсък от първи кръг на турнира в Хале, налагайки се с 3-6 6-4 6-3. В следващия етап от надпреварата победителят ще срещне Томи Хаас или Бърнард Томич.

Монфис трябваше да отразява брейкбол още в първия гейм, като се спаси след бекхенд в аут на сънародника си, а после Гаске изпусна и нова възможност. Много ефективен от посрещане обаче бе световният №30 в третия гейм, когато дръпна 40-30 и проби – 2-1.

След заличен пасив от 0-40 Гаел взе подаването си за 2-3, а при 40-30 в следващата част материализира топка за рибрейк с отличен минаващ удар – 3-3.

16-ият в света поведе 4-3, а после си заслужи възможността да подпечата пълния обрат, след като дръпна 40-30. На брейкбола той настигна къса на съперника и го размина на мрежата. Така при 5-3 сервираше за сета. С ас при 40-40 Гаел стигна до сетбол, на който Гаске изкара бекхенд в аут.

В седмия гейм от втората част Гаске няколко пъти варира дължината на форхенда си при 15-30, но така и не се справи с бързината на съперника и се изправи пред две точки за пробив. В употреба обаче му влезе началния удар и 30-ият в света се измъкна – 4-3.

Здрави нерви демонстрира и Гаел, който изравни с цената на два отразени брейкбола. В деветия гейм Монфис дръпна 40-0, а при 40-30 се подхлъзна и се хвана за коляното, но после не показа признаци на някакъв физически проблем. Напротив, получи скрит мачбол след двойна грешка на сънародника му при дюс, не успя обаче да се възползва, а след това изпусна и нов шанс 4-5.

В десетия гейм Гаске реализира сетбол и вкара мача в решаващ сет.

В първите два гейма от третия сет и двамата изпуснаха възможности за брейк, а нови три Гаске пропиля за 3-3. В един момент 30-ият в света дори обвини с жест съперника си, че преиграва в опит да наруши ритъма му и може би имаше право, защото Монфис се движеше безпроблемно, въпреки гримасите и разтриването на коляното.

В осмия гейм при 30-30 Ришар матира опонента си с контра пие от бекхенд, стигайки до скрит мачбол, който материализира след стоп воле в мрежата на Монфис – 5-3. След като отрази топка за рибрейк, Гаске затвори мача – 6-3.

В по-ранните двубои Филип Колшрайбер отстрани Жоао Соуса 3-6 6-4 6-4, Андрей Рубльов победи Алберт Рамос-Виньолас 6-7(1) 7-5 6-3, а Дъстин Браун се справи с Васек Поспишил 6-1 6-7(3) 7-6(4).