Мюлер спечели двудневната битка с Хиралдо след 15-13 в петия сет

Уимбълдън, кръг I

Сантиаго Хиралдо – Жил Мюлер 6-4 7-6(3) 6-7(5) 3-6 13-15

Мачът между Сантиаго Хиралдо и Жил Мюлер най-накрая завърши – 6-4 7-6(3) 6-7(5) 3-6 13-15. Срещата беше дълга, но пък не предложи никаква драма или интрига, а по-скоро нежелание на някой от двамата да предприеме решителна крачка, за да си донесе победата. Въпреки това, зрителите станаха свидетели на обрат на люксембургския тенисист, който навакса изоставане от два сета.

Началото на двубоя предвещаваше, че ще бъде оспорван. Хиралдо записа първия сет на своята сметка – 6-4, успявайки да пробие в петия гейм, което обаче му беше напълно достатъчно. Колумбиецът играеше уверено и почти не допускаше грешки, но съперникът му пък почти не се съпротивляваше при посрещане.

След почивката двамата продължиха да влагат цялата си енергия в атака и записваха бързи сервис геймове. Затова се стигна и до тайбрек, където Мюлер допусна на два пъти да бъде пробит и това му костваше сериозното изоставане – 6-7(3).

Люксембургският тенисист обаче съвсем не се беше предал и след нов тайбрек в следващия сет, в който двамата не се пробиха, надхитри противника си – 7-6(5).

Резултатът в мача стана 2-2, когато Жил Мюлер спечели четвъртия сет в двубоя, демонстрирайки за първи път в срещата малко по-голямо желание да затрудни опонента си от посрещане. Нещо, което и двамата твърде рядко правеха и затова срещата се проточваше.

В решаващата част от мача тенденцията с лесно спечелени сервис геймове продължи. В четиринадесетия гейм  Мюлер се пропука, но Сантиаго Хиралдо не успя да се възползва от двата мачбола, до които стигна. От този момент тенисистите започнаха само да симулират някаква игра при посрещане и просто маркираха удари, печелейки подаванията си на нула. И сякаш самите те чакаха мачът да бъде прекъснат, защото нямаше изгледи да се пробият. Това се случи при 11-11, а мачът беше преместен за доиграване на следващия ден.

Във вторник следобяд Хиралдо отново бе близо да заветната победа. При 12-11 в негова полза, той можеше да сложи точка на спора, но не сполучи. Това накара опонентът му да се мобилизира и да пробие за 14-13, след като колумбецът на няколко пъти отказа да излезе на мрежата в ситуации, които предразполагаха към това. В последния гейм на мача Мюлер пласира два аса и без повече драма сложи точка на спора след над четири часа игра.

Съперник на тенисиста от Люксембург в следващия кръг ще бъде Андрей Кузнецов, който се справи с поставения под номер 29 Пабло Куевас.