Надал е на победа от 10-ата в Монте Карло. Съдийска грешка провали Гофен

Monte-Carlo Rolex Masters, 1/2-финал
Рафаел Надал – Давид Гофен 6-3 6-1

9-кратният в Монте Карло Рафаел Надал достигна до финала на турнира, след като победи с 6-3 6-1 Давид Гофен. Двубоят обаче бе белязан от неприятен инцидент в първия сет, когато в ключов момент съдията на стола Седрик Молие отсъди за добра очевидна топка в аут.

Гофен показа, че е напълно готов за поредното си голямо предизвикателство в Монте Карло, повеждайки 40-15 от посрещане в началото. Веднага обаче разбра, че срещу испанеца нищо няма да му се получи по лесния начин и Рафа взе подаването си.

13-ият в света обаче продължи да е настоятелен и след като за втори пореден път стигна до два брейкбола, материализира втория, а после уверено затвърди – 3-1.

В завързан шести гейм съдията на стола Седрик Молие си заслужи бурни освирквания, след като гледаше грешен отпечатък и очевиден аут на Надал на геймбол на Гофен бе зачетен за точка.

Накрая испанецът стигна до брейкбол и след форхенд в мрежата на белгиеца, опонентът му проби. Публиката обаче не спести несъгласието си – 3-3.

Матадора поведе 4-3 без да дава точка на съперника, а Давид Гофен сякаш още не можеше да се отърси от грешката на съдията и бе пробит за втори пореден път – 5-3. При този резултата Рафа подаваше за сета и подпечата пълния си обрат, затваряйки гейма на нула – 6-3.

След почивката мачът нямаше нищо общо с това, което бе преди грешката на съдията на стола. В третия гейм Надал проби сервиса на съперника, а после лесно затвърди.

Матадора стана пълен господар на корта, в представянето на Гофен пък изчезна първоначалния заряд, с който стартира, и 13-ият в света допусна втори пореден пробив за 1-4.

При 5-1 белгиецът подаваше за оставане в мача, но изостана 15-40, което значеше два мачбола за Надал. С ретур в аут испанецът пропиля първия, а отлично изградена атака на съперника не му остави шанс след това – дюс. 14-кратният „мейджър“ шампион обаче стигна до нова възможност с агресивен ретур, предизвиквайки грешка, а в следващото разиграване сложи точка на спора – 6-1.

На финала Рафаел Надал ще играе с Алберт Рамос-Виньолас.