Надал е първият финалист в Доха след рутинна победа над световния №94

Qatar ExxonMobil Open, полуфинал
Рафаел Надал – Иля Марченко 6-3 6-4

Рафаел Надал редува трисетови битки с безпроблемни победи в тазгодишното издание на Qatar ExxonMobil Open и днес беше ред на категорично 6-3 6-4 над световния №94 Иля Марченко, с което испанецът се класира за третия си финал в Доха. Турнирът е доминиран от иберийци през последните два сезона, след като Матадора триумфира през 2014-а, а Давид Ферер взе титлата през 2015-а.

Именно Марченко детронира шампиона още на старта, но днес не показа достатъчно класа, за да затрудни Надал. Рафа рано-рано си осигури комфортен аванс с пробив за 2-0, след като стигна до 15-40 и при втората възможност украинецът заби форхенда си в мрежата.

Надал скоростно поведе с 4-1 и след двойна грешка на съперника получи шанс да дублира брейка, но сбърка от ретур. Матадора имаше втора възможност в този гейм, само че Марченко заличи и нея с хубава атака на мрежата. Рафа не успя да пробие, но пък сервираше стабилно и приключи сета с 6-3.

Веднага след почивката испанецът стигна до 15-40 в подаването на украинеца, който обаче не се пропука в най-дългото разиграване в мача, стигна до 40-40 и удържа гейма си за 1-0. При 2-2 Надал усети момента за нова атака и направи 0-40, а Марченко подпечата брейка с форхенд в мрежата. Рафа допусна няколко грешки край мрежата и трябваше да мине през един спасен брейкбол, за да затвърди за 4-2, но до края нямаше повече проблеми и приключи срещата с 6-3 6-4.

Надал очаква на финала победителя от сблъсъка между Новак Джокович и Томаш Бердих. Световният №1 води с 21-2 победи в преките двубои с този съперник.