Най-добрите мачове през 2015-а

Сайтът на ATP представя изминалия сезон. Електронното издание на асоциацията отличи петте най-добри срещи за 2015-а в турнири извън Големия шлем.

5. Милош Раонич – Рафаел Надал 4-6 7-6(10) 7-5, четвъртфинал в Индиън Уелс

Раонич отрази три мачбола на Надал, за да постигне първата си победа над Матадора. Канадецът достигна петия си Мастърс полуфинал и прекъсна негативната си серия срещу носитея на 14 титли от Големия шлем. Надал премина за 36 минути през първия сет, а във втория Раонич показа психическа устойчивост в тайбрека, за да вкара двубоя в решителен сет. Милош най-накрая проби решително в третата част, за да вземе победата. Той се отчета с 19 аса и отрази 6 от 7 брейкбола, които имаше Рафа.

4. Гаел Монфис – Александър Долгополов 7-6(5) 7-6(6), 1/16-финал в Монте Карло

Долгополов проби за 5-4 в първия сет, след което обаче не успя да го затвори. Монфис върна веднага брейка и вкара частта в тайбрек, който успя да вземе. Във втората част двамата се пробиха по два пъти, за да се стигне до нов тайбрек, който отново бе спечелен от французина. Мачът ще се запомни с много атрактивни отигравания, като онова от четвъртия гейм на втория сет, при което Гаел се обърна с гръб към противника и изглеждаше, че Долгополов ще пласира безпроблемен уинър, но бе изненадан от това, което последва…

3. Фабио Фонини – Федерико Делбонис 6-4 6-7(10) 7-6(9), четвъртфинал в Рио

Получи се уникален двубой, в който Фонини се нуждаеше от 9 мачбола, преди да си осигури полуфиналното място след 3 часа и 12 минути битка. Фабио изоставаше с 1-5 във втория сет, след което го докара до тайбрек и имаше три точки за спечелването на мача, но загуби дългия гейм. Истинската драма обаче беше в решителната част, когато Фонини успя да приключи двубоя след още 5 неуспешни опита.

2. Анди Мъри – Новак Джокович 6-4 4-6 6-3, финал в Монреал

Анди Мъри знае, че не е срамно за загубиш от Новак Джокович, нещо, което шотландецът изпита шест пъти от седем мача през 2015-а, всеки път на финал или полуфинал. Световният №2 обаче не си тръгна с празни ръце от Монреал – напротив. След тричасова битка шотландецът победи с  6-4 4-6 6-3 и спечели 11-а титла в кариерата си, като този мач се превърна в един от най-вълнуващите за сезон 2015. Мъри прекъсна негативната си серия срещу световния №1 от 8 загуби и сложи край на серията от 12 спечелени Мастърс финала за сърбина.

1. Ник Кирьос – Роджър Федерер 6-7(2) 7-6(5) 7-6(12), втори кръг в Мадрид

Не всеки ден ти се случва да играеш срещу идола си от дете, не всеки ден можеш да си тръгнеш с победата от подобна среща. Това се случи обаче с Ник Кирьос, който в среща от втория кръг на Mutua Madrid Open победи с 6-7(2) 7-6(5) 7-6(12) над Роджър Федерер и постигна едва втората в кариерата си победа над играч от Топ 10. „Това е най-добрата ми победа. Той е най-добрият, може да играе на всякаква настилка. Лидер е по титли от Големия шлем, направил е толкова много за спорта.“, заяви австралиецът след мача.