Най-големите обрати на турнирите от Големия шлем през сезон 2017

5. Андреас Сепи – Ник Кирьос 1-6 6-7(1) 6-4 6-2 10-8 – Australian Open, втори кръг

Изглежда има специална връзка между Андреас Сепи и Australian Open. Преди 3 години италианецът спаси мачбол, за да успее в последствие да разочарова Лейтън Хюит в петсетов трилър. През 2015 пък стигна до осминафинал, след като отстрани по впечатляващ начин в четири сета Роджър Федерер – първата му победа над играч от топ 10 на „мейджъри“.

Докато Сепи започна да се бори за нов обрат при два сета дефицит срещу Ник Кирьос в тазгодишния втори кръг на турнира, нов магически момент чакаше. Пред препълнената Hisense Arena, Сепи докара третия сет до 6-4, а в четвъртия бе безкомпромисен – 6-2. Започна да става ясно, че италианецът може отново да разбие сърцата на австралийските фенове.

„Помня мача отпреди две години – положението бе почти същото. Знаех какво ще стане, знаех как ще играя на корта. Винаги е много, много трудно да излезеш пред такава публика на такъв стадион. Но атмосферата беше прекрасна.“

„Просто се концентрирах над своето представяне. Сервирах за мача, изгубих гейма. Опитах да се фокусирам наново, да играя, както го правих преди. На мачбола топката падна на линията. Може би беше предначертано да стане така.“

4. Янко Типсаревич – Танаси Кокиакис 6-7(5) 3-6 6-1 7-6(2) 6-3 – US Open, първи кръг

Янко Типсаревич бе извън топ 300 в продължение на почти две години. Възстановяването от контузии на стъпалото държа сърбинът далеч от корта за продължителен период от време, но бившият номер 8 никога не спря да вярва.

По пътя му към завръщане в топ 50, на US Open станахме свидетели на тази непримиримост в пълната ѝ светлина.  В маратонски мач в първи кръг на корт 17, белградчанинът успя да се върне от изоставане с два сета, за да надвие представителя на новата генерация Танаси Кокинакис с 6-7(5) 3-6 6-1 7-6(2) 6-3 след четири часа и десет минути.

Кокинакис, който от своя страна също се изкачваше наново след поредица от контузии, не се предаде лесно и спаси 16 от 22 брейкбола в мача, но опитът на Типсаревич го изведе в следващата фаза. 33-годишният тенисист не се възползва от първите си 3 мачбола при 5-2 в петия сет, но в крайна сметка реализира петия си шанс в следващия гейм.

3. Иво Карлович – Хорасио Себайос 6-7(6) 3-6 7-5 6-2 22-20 – Australian Open, първи кръг

Иво Карлович каза, че след като се откаже, това ще бъде двубоят, който той никога няма да забрави. Ние също.

Корт 19 в Мелбърн Парк трудно можеше да побере драмата, която се отприщи, докато Карлович и Хорасио Себайос се бореха пет часа и 14 минути в среща от първия кръг. Карлович обърна развоя, след като изоставаше с два сета, за да грабне победата при 6-7(6) 3-6 7-5 6-2 22-20. Решаващия сет, съдържащ 42 гейма, продължи 2 часа и 41 минути, като двамата спасиха по брейкбол в него, преди Карлович в крайна сметка да го затвори при 21-20 и 30-40.

Трилърът съдържаше общо 84 гейма, което подобри рекорда на Australian Open. Този резултат задмина сблъсъкът между Анди Родик и Юнес Ел Авноуи през 2003, в който наблюдавахме 83. Единствено финалът между Новак Джокович и Рафаел Надал е бил по-дълъг – 5 часа и 53 минути.

„Този мач е това, което ще помня след края на кариерата си. Ако бе лесна победа или ако бяха загубил бързо, нямаше да го помня. Но този ще помня завинаги, със сигурност.“

„Ръката ми е добре, но коляното и гърбът ми не са добре. Опитвах се да се задържа там, точка за точка… По време на петия сет си мислех за този друг мач – Джон Иснър срещу Никола Маю (2010, Уимбълдън, Иснър печели с 70-68 в петия сет). Надявах се, че ще издържим повече, за да имам този рекорд.“

75-те аса на Карлович са друг рекорд на турнира, задминавайки този на Йоаким Йохансон, който бе поставен през 2005 и възлиза на 51 директно точки от сервис.

Това беше едва третия обрат от 0-2 сета в кариерата на 38-годишния тенисист. Предишните му две такива победи дойдоха срещу Джеймс Блейк – четвъртфинал на Купа „Дейвис“ през 2009-а и на първи кръг на US Open през 2013 г.

2. Миша Зверев – Джон Иснър 6-7(4) 6-7 (4) 6-4 7-6(7) 9-7 – Australian Open, втори кръг

Джон Иснър и Миша Зверев са се срещали на два пъти в началото на сезона, като и в двата случая успехът бе за американеца. Когато Иснър поведе с два сета в срещата им във втори кръг на Australian Open, изглеждаше сякаш тенденцията ще се затвърди.

През 2017-а обаче бяхме свидетели на далеч по-добър Зверев, като видяхме това още в началото на кампанията по време на този спиращ дъха обрат в Мелбърн Парк. След като загуби тайбрека и в двата откриващи сета, Зверев успя да се добере до четвърти, където навакса пробив изоставане и спаси 2 мачбола. Първият дойде на него сервис при 5-4, а вторият при 7-6.

Мачът навлезе в решаващ сет, където Иснър спаси три поредни мачбола при 6-5, но мощните сервиси на американецът не бяха достатъчни, за да го измъкнат от четвърти при 8-7. Мощен ретур в краката на Джон Иснър изпрати германецът отвъд финалната линия и той грабна победата след четири часа и десет минути игра. 30-годишният Зверев записа първия си обрат, след като изостава с два сета, както и първата си петсетова победа от цяло десетилетие насам (2007 г. в квалификациите на Уимбълдън). В крайна сметка той завърши сезонът с четири подобни успеха.

„Това със сигурност бе най-голямата ми победа, особено имайки предвид изоставането ми с два сета. Да стигна до трети кръг на Australian Open… това бе всичко за мен. Беше много емоционално, имайки предвид, че семейството ми бе тук и че се завърнах от контузия наскоро.“

Този двубой даде началото на много силен сезон за Зверев, в който той дори победи Анди Мъри само дни по-късно, а по-късно участва и на първия си финал на ниво ATP в Женева.

1. Хуан Мартин Дел Потро – Доминик Тийм 1-6 2-6 6-1 7-6(1) 6-4 – US Open, четвърти кръг

По-добро от това не може да се намери. Може никога да не видим толкова драматичен обрат, изпълнен с толкова емоция колкото този от сблъсъка между Хуан Мартин Дел Потро и Доминик Тийм на US Open. Това бе двубой за историята.

Познат като един от най-страстните и темпераментни играчи на ТУра, Дел Потро даде всичко от себе си на корта Grandstand. Борейки се с треска и грип, аржентинецът едва съумяваше да се движи, когато се появи на корта. Тийм влезе бързо в ритъм и поведе безпроблемно с 6-1 6-2.

Солидната аржентинска агитка, облечена в синьо и бяло, понесе сънародника си напред. Те окрилиха роденият в Тандил тенисист и макар той на моменти да бе на ръба да заплаче, не предаде доверието им. Пренаписа сценария на мача, печелейки 8 от следващите 10 гейма, спирайки устрема на австриецът.

Тийм отговори с пробив в четвъртия сет, за да поведе с 5-2. Впоследствие сервира и за мача, но Дел Потро не бе готов да се предаде, постигайки брейк от своя страна и спасявайки два мачбола – и двата с мощни сервиси при 5-6. Драмата премина в пети сет, и унесен от адреналина, Хуан Мартин Дел Потро се възползва от втория си мачбол след 3 часа и 34 минути игра:

„Не знам как успях да спечеля този мач. Бях болен през последните два дни и пробвах да играя по най-добрия начин, по който мога. Когато видях публиката, която стоеше зад мен, започнах да се чувствам по-доборе. Борих се така именно заради тези хора.“

Това бе седмата петсетова победа в кариерата на Дел Потро и едва втория му обрат след изоставане от два сета. След това той разочарова Роджър Федерер в четири сета на четвъртфинала, записвайки баланс 20-4 в сезона и приближавайки се на една ръка разстояние от финалите в Лондон.