Нишикори заличи 5 мачпойнта и спечели войната на корта с Монфис

Miami Open, четвъртфинал
Кей Нишикори – Гаел Монфис 4-6 6-3 7-6(3)

Кей Нишикори измъкна победата в мач, който се превърна в истинска война на корта и след 2 часа и половина и 4-6 6-3 7-6(3) над Гаел Монфис се класира за втори път на полуфинал на Miami Open. През целия трети сет французинът се луташе на границата между гениалността и пълното физическо изтощение, докато съперникът му заличи 5 мачпойнта по пътя към трумфа.

Сблъсъкът между Кей Нишикори и Гаел Монфис изглеждаше повече от непридвидим. Като начало, „непредвидим“ е думата, която най-добре описва французина на корта, а и световният №6 не е еталон за стабилност от началото на сезона.

Монфис стигна до брейкбол още в първото подаване на съперника и откри мача с пробив. Нишикори отвърна с рибрейк на нула за 2-2, само че шокиращо загуби следващите четири точки на свой сервис и отново изоставаше в резултата. Гаел поддържаше прекрасна дълбочина в ударите си и не позволяваше на японеца да поеме контрола над разиграванията от основната линия. При 5-3 Монфис стигна до два сетбола и фиксира 6-4 на таблото със звучен ас.

Нишикори поработи здраво след почивката и намери начин да се върне в битката. Кей повиши цялостно нивото на представянето си и видимо стабилизира сервиса. Японецът проби за 3-1, след което не се нуждаеше от повече възможности, за да рестартира мача с 6-3.

Нишикори стигна до 15-40 в подаването на французина в решителната част и още при първия шанс проби за 2-1 гейма. На практика в мача имаше само един пропуснат брейкбол, който японецът не успя да реализира във втория сет. Монфис започваше да дава признаци на умора, но се пробуди при 3-4 и стигна до първата си възможност за пробив от откриващия сет насам. Нишикори я отрази с блестящ форхенд уинър, само че французинът отговори с два брутални бекхенда в следващите разигравания и подпечата рибрейка за 4-4.

Монфис излезе напред с 5-4, съперникът му се огъна под напрежението и след двойна грешка и два леки пропуска изостана с 0-40. Японецът обаче отказа да се предаде и спаси общо 4 мачбола по пътя към ново равенство. Гаел пък правеше доста сериозни почивки между разиграванията в следващото си подаване, но успя да го удържи с няколко страхотни сервиса и поведе с 6-5.

Французинът пласира страхотен минаващ удар за 15-30 на сервис на Нишикори, само че дори нямаше сили да се зарадва. Монфис се добра и до още един мачбол, но Кей го прати в историята със смела атака на мрежата и след почти 9-минутен гейм пренесе шоуто в решителен тайбрек. Нишикори пръв си осигури минипробив и размяната на полетата дойде при 4-2 точки в негова полза.

Кей не изпусна аванса си и след 5 спасени мачпойта най-после вдигна победоносно ръце със 7-3 т. в тайбрека. Японецът очаква Ник Кирьос, който от своя страна се справи с Милош Раонич .