Джокович е на мечтан финал за №1 и историята

BARCLAYS ATP WORLD TOUR FINALS, полуфинал

Новак Джокович – Кей Нишикори 6-1 6-1

Шампионът Новак Джокович мина лесно през Кей Нишикори с 6-1 6-1 и в неделя ще излезе за първия финален мач в историята на ATP World Tour Finals, който ще реши и спора за върха в ранглистата.

С оглед на стеклите се в последните месеци обстоятелства, завършекът на сезона се оказва идеален не само за феновете, но и за двамата тенисисти, които доминираха през първата и втората част от годината.

Световният №2 влезе в полуфинала отлично и си осигури ранен брейк, след като първо взе подаването си, а после непредизвикана грешка от форхенд на Кей имаше цената на точка за пробив. Самурая се отърва след отлична комбинация, но накрая пак трябваше да спасява брейкбол и направи двойна грешка – 2-0.

Ноле затвърди безпроблемно, а в четвъртия гейм сърбинът дръпна 40-0 на подаването на съперника и затвори частта на 15, когато игра агресивен ретур, който свари неподготвен тръгналия да атакува мрежата Нишикори – 4-0.

Все пак Кей върна единия пробив още в следващата част, но изостана 30-40 на свое подаване в шестия гейм. В последвалото разиграване прати съперника далеч зад основната линия и потърси печеливш удар, но Джокович разгада този ход и пласира ефективен лоб, японецът впоследствие игра смач по отскочила топка, но намери мрежата и така още не можеше да регистрира сервис гейм.

Ноле изпита леки проблеми с приключването на частта, но в крайна сметка само сет го делеше от исторически финал – 6-1.

След почивката сякаш нищо не се беше променило и Самурая изостана 15-40 на свой сервис. След серия от волета и на двамата той взе следващата точка, но при 30-40 игра на втори сервис – опонентът му превключи светкавично от защита в атака, излезе на мрежата и проби с форхенд уинър.

Играта на световния №2 продължи да дава положителни сигнали, шампионът изглеждаше спокоен на корта и закономерно дръпна 2-0.

В третия гейм той стига до нови два шанса да пробие. Нишикори предотврати първоначално, но при дюс Ноле взе предимство, след което игра неспасяем ретур за 3-0. Безапелационното представяне на сърбина продължи и изглеждаше, че няма сила, която да го спре тази вечер – 4-0.

Кей все пак се отърва от „геврека“ и записа първи сервис гейм от началото, надеждата за него обаче бе отдавна изгубена и двамата доиграваха мача.

Японецът сервираше за оставане в мача при 1-5. Пропиля два геймбола, но несполучлив опит за изненадваща атака по правата през високата част на мрежата от страна на Джокович му донесе трети такъв. Инициативата обаче пое световния №2, който си заслужи мачбол, материализирайки го с форхенд уинър по диагонала, за да отиде на финал.