Джокович с бърза победа над Браун на старта в Доха, Муньос де ла Нава изхвърли Лопес

Qatar ExxonMobil Open, I кръг

Новак Джокович – Дъстин Браун 6-2 6-2

Новак Джокович започна с ефективна и безкомпромисна игра сезон 2016, като в среща от първия кръг на Qatar ExxonMobil Open не даде шансове на миналия през квалификациите Дъстин Браун и го победи с 6-2 6-2.  В следващия кръг сърбинът, който миналата година отпадна още на четвъртфинал в Доха след загуба от Иво Карлович, ще играе с победителя от срещата между Фернандо Вердаско и Малек Джазири.

Браун, който в кариерата си има две победи над Рафаел Надал, срещна трудности още в първия си сервис гейм, Ноле поведе с 30-0, а след успешен лоб сърбинът стигна до две точки за пробив. Първата бе отразена със сервис-мрежа, при втората вече германецът от ямайски произход не можа да се спаси. Джокович затвърди със светкавичен гейм, а набързо резултатът стана 5-0.

Браун обаче успя да се пребори за първи гейм на сметката си и спаси нулата в сета, а след това стигна и до две поредни точки за пробив. При втората световният №1 допусна елементарна грешка в близост до мрежата и предаде подаването си, но още в следващия гейм Джокович затвори сета след по-малко от половин час игра.

Още в първия сервис гейм на световния №118, Ноле получи шансове за пробив, но германецът оцеля. В началото на четвъртия гейм Джокович се озова на земята след приплъзване и усукване на коляното, но сърбинът стана и продължи играта. До 3-2 пробиви нямаше, но след това световният №1 проби, затвърди и след две поредни двойни грешки на Браун Ноле затвори мача с нов пробив и след 51 минути на корта. За успеха в първия кръг Джокович ще получи $11,415 от наградния фонд.

Фелисиано Лопес – Даниел Муньос де ла Нава 6-3 6-7(4) 5-7

Даниел Муньос де ла Нава се пребори с петия поставен Фелисиано Лопес и след два часа и половина игра стигна до пълния обрат – 3-6 7-6(4) 7-5, за да си уреди среща с Кайл Едмънд в следващия кръг.

Световният №17 спечели подаването на съперника си в четвъртия гейм, което му бе напълно достатъчно за първия сет. Във втората част обаче всеки печелеше сервис геймовете си и се стигна до тайбрек, в който 75-ият в света изравни частите.

Третият сет също вървеше без пробиви до 5-5, но следващият гейм бе много труден за сервиращия Лопес, който спаси два брейкпойнта, но при третия изкара топката в аут. Муньос де ла Нава поведе с пробив и си осигури предимството да сервира за мача. Поставеният под №5 поведе с 40-30, но Муньос де ла Нава вкара хубав първи сервис, с който отрази брейкбола, атакува с мощен форхенд, за да стигне до мачбол, при който и мрежата му помогна.

Робин Хаасе се нуждаеше от близо два часа и половина игра, за да пречупи съпротивата на 195-ия в света Аслан Карацев, в крайна сметка 5-7 6-1 7-5 и място във втория кръг. Следващ съперник на световния №66 ще е Андрей Кузнецов, който победи за час участващия с „уайлд кард“ турски тенисист Марсел Илхан – 6-2 6-4.