Симон затрудни Джокович, но не можа да го победи

Australian Open, осминафинал

Новак Джокович – Жил Симон 6-3 6-7(1) 6-4 4-6 6-3

Новак Джокович допусна доста нетипични за него грешки, но в крайна сметка се пребори с Жил Симон с 6-3 6-7(1) 6-4 4-6 6-3 и се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия. Световният №15 показа хубав тенис, подвижност и борбеност, но миналогодишният шампион успя да се измъкне от трудната. Това бе десета поредна победа на Джокера над френския тенисист, а на четвъртфинал петкратният шампион в Мелбърн ще играе с Кей Нишикори, срещу когото има пет победи и две загуби.  При последната им среща, на Финалите на ATP в Лондон Ноле победи с 6-1 6-1, а през 2014-а японецът победи на полуфинал на US Open с 6-4 1-6 7-6(4) 6-3.

Първият сет започна много оспорвано, като ключов момент бе седмият гейм, в който Новак отрази четири брейкбола, преди да поведе с 4-3. Психологическото предимство бе на негова страна и веднага след това той взе подаването на Симон. Французинът натисна за връщане на пробива и оставане в сета, но след нов продължителен гейм, Джокович извоюва победата с 6-3.

Общо 6 скрити сетбола имаше Ноле в деветия гейм на втория сет, който продължи над 10 минути, а в следващото подаване на Симон пропусна още два и в крайна сметка сетът отиде в тайбрек, който се разви катастрофално за Джокера.

Със сбъркана къса топка и страхотен уинър от бекхенд Симон осъществи два минипробива, а минута по-късно вече водеше с 5-0. С още една непредизвикана грешка на съперника Симон стигна до 6-1 и реализира още първия си сетбол. Сетът бе първи загубен от Новак в тазгодишното издание на турнира.

Третият сет започна по перфектен начин за Джокович, който вдигна нивото и успя да пробие за 2-0, а десетина минути след началото му вече бе затвърдил. В петия гейм обаче за изненада на мнозина сърбинът допусна пробив и то на нула, в следващия имаше три шанса да го върне, но Симон бе по-добрият в този момент. При 4-5 французинът сервираше за оставане в сета и след поредната размяна от основната линия, Симон прати форхенд в мрежата за 30-40, след което Ноле отново се оказа по-добър в продължително разиграване и сетът приключи с пробив.

Още в откриващия гейм на следващата част Симон стигна до две поредни точки за пробив – първата Джокович спаси с печеливш бекхенд по правата, а при втората изхвърли встрани Жил с хубав сервис и спечели точката с уинър от форхенд по диагонала. В крайна сметка световният №1 се пребори за подаването си.

Третият гейм на четвъртия сет се оказа дълъг и оспорван – миналогодишният шампион отново бе притиснат на сервис, спаси три брейкбола, но в крайна сметка с форхенд по обратния диагонал спечели подаването си. Бялата фланелка, която Ноле облече вместо жълтата, с която започна мача, не му помогна в този момент – той изкара бекхенд в аут в деветия гейм и предаде подаването си. След несполучлив опит за къса французинът стигна до два сетбола, но силната игра на ретур на сърбина отложи края на частта – до четвъртия сетбол, при който Новак прати отново бекхенд в мрежата.

В четвъртия гейм на решителния сет Ноле стигна до брейкбол и след форхенд в аут на 31-годишния французин поведе с 3-1, а след това и безпроблемно затвърди. Това успокои световния №1, който заигра по-уверено, но това не пречупи съпротивата на французина. Джокович проби за 5-1 и си спечели правото да сервира за мача, но Симон спечели първите две точки, а след това стигна и до 15-40 и при втория си брейкбол успя.

Ноле пропусна два мачбола на сервис на съперника, но при 5-3 отново сервираше за срещата – поведе с 40-0 и с бекхенд уинър по правата спечели мача  след над 4 часа и половина здрава битка на Rod Laver Arena. Ноле направи 62 уинъра и 100 непредизвикани грешки срещу 32/68 за Жил.

С успеха Джокович се класира за 27-и пореден четвъртфинал на мейджър турнир и девети пореден в Мелбърн.