Рафа победи Багдатис категорично, но не и безпроблемно

Australian Open, II кръг

Рафаел Надал – Маркос Багдатис 6-3 6-1 6-3

Рафаел Надал продължава в трети кръг в Мелбърн, след като победи в последователни сетове Маркос Багдатис 6-3 6-1 6-3 в последния мач от програмата за четвъртък на „Rod Laver Arena“. Световният №9 регистрира категорична победа, която обаче не дойде толкова лесно, колкото резултатът би залъгал.

В началото Матадора показа колебливост, която всеки от следващите му съперници би наказал. Багдатис обаче не се възползва, а в края на срещата и Рафа намери играта си и не му остави шанс.

Испанецът показа ритъм в началото, но въпреки че вкарваше над 80% първи сервис, опонентът му нямаше проблем с това да се добере до първи брейкбол в третия гейм. Важна роля изиграха и пропуските на Матадора при размяната от основата линия. В края на маратонската част Рафа все пак достигна до геймбол и го материализира по впечатляващ начин – първо разходи съперника многократно по основната линия, после го покани на мрежата с къса, а накрая го матира с прецизен пасинг шот – 2-1.

Още в следващата част форхенд уинър при 30-30 на деветия в света му осигури точка за пробив, а непредизвикана грешка Багдатис донесе преднина на Надал. Кипърският тенисист продължи да създава неприятности, движейки се безупречно по корта, а нова непредизвикана грешка от бекхенд го лиши от възможността за рибрейк в петия гейм – 4-1.

Повлиян и от това, че не се възползва от възможностите си, Маркос увеличи пропуските и при 1-4 и 30-40 не намери очертанията на корта, за да бъде пробит за втори път в мача. Това обаче не му попречи да покаже самочувствие и въображение на корта и върна единия пробив за 2-5.

При 5-3 Надал отново сервираше за сета и пак бе поставен под напрежение. При 30-30 обаче записа първи ас, а после реализира сетбола без да влиза в разиграване – 6-3. След края на частта статистиката показваше, че Рафа е спечелил по-малко точки на първи сервис, има 12 уинъра (7 за Багдатис) и 14 непредизвикани грешки (16), но голямата разлика бе в това, че материализира 2 от 4-те си възможности за брейк, докато Багдатис се възползва в 1 от 5-те случая, които му се отдадоха.

След почивката Матадора притисна съперника още в откриващия гейм, а кипърският тенисист за пореден път показа колебливост в ключов момент – след поредния дюс форхендът му на два пъти го предаде за 0-1, а след това Рафа затърди пробива.

Непредизвиканите грешки на Багдатис вече наброяваха 25 от началото и той трябваше да спасява нови две възможности за пробив. Бекхенд уинър при 40-15 на Надал обаче му осигури втори брейк, който той затвърди с бърз сервис гейм на нула.

До края самочувствието на световния №36 съвсем се изпари, той почна да избързва в доста ситуации и улесни допълнително задачата на опонента си. Съвсем различна бе тенденцията при испанеца, който дръпна 5-1 с втори пореден сервис гейм, в който не дава точка на съперника, и после затвори сета с трети пробив.

Надал започна третата част с трети пореден сервис гейм на нула, а при 2-1 можеше да предреши изхода рано, но пропиля 4 брейкбола, грешейки предимно от форхенд в ключовите моменти, в част, продължила 7 минути и половина – 2-2.

Разбира се, мачът вече беше придобил съвсем различен облик от това, което представляваше в началото – деветият в света беше поел контрол и бе въпрос на време на сложи точка на спора.

В шестия гейм Надал дръпна 40-15 на подаването на съперника. Маркос спаси първия брейкбол с ас, а грешка на Рафаел докара нещата до дюс. Испанецът си заслужи нов шанс да пробие и вече нямаше нужда да прави каквото и да било, защото съперникът му допусна двойна грешка – 4-2.

При 5-3 Матадора сервираше за място в трети кръг и поведе 40-15, но пропиля мачболите с две грешки от бекхенд. Когато достигна до трети обаче, затвъри с форхенд уинър по диагонала.

В следващия кръг победителят се изправя срещу Александър Зверев, който по-рано през деня преодоля Франсис Тиафо.