Джокович победи Надал и спечели турнира в Доха

Qatar ExxonMobil Open, финал
Новак Джокович – Рафаел Надал 6-1 6-2

Новак Джокович победи Рафаел Надал с 6-1 6-2 във финала на Qatar ExxonMobil Open и спечели епизод №47 от великото съперничество между двамата, като по този начин вдигна титла №60 в кариерата си и първа в Доха. Така сърбинът, който спечели всичките им четири двубоя през 2015-а без дори да даде сет на испанеца, отново записа чиста победа и започна сезон 2016 по отличен начин. Ноле вече има 24 успеха и 23 поражения в мачовете с Рафа.

Мачът, който бе изгледан от трибуните и от Пеп Гуардиола, започна с качествени разигравания и здрава битка за всяка точка, Надал стигна до брейкпойнт още в първи гейм, но Новак бързо премина от защита в атака и се пребори за дюс. Сърбинът стигна до геймбол с отлична комбинация, но този път Рафа атакува мощно и отново изравни. С втория си ас световният №1 сложи точка на спора за откриващия гейм. Ноле направи отлична къса топка и стигна до три точки за пробив – при втория брейкбол пробивът стана факт, а след това сърбинът затвърди на 15. В шестия гейм Джокович стигна до нов брейкпойнт и с печеливш бекхенд по диагонала поведе с 5-1, а със сервис гейм на нула сложи край на първия сет.

Ноле поведе с 40-15 още на старта на втория сет, но Надал показа повече стабилност от основаната линия и спаси първия брейкпойнт. След това обаче водачът в световната ранглиста си спечели трети шанс и след аут на Рафа се стигна до пробив, който Джокера затвърди. Световният №1 продължи да бележи уинъри, да греши малко и скоро поведе с още един пробив и 4-1. При 5-2 Джокович сервираше за мача, поведе с 40-0, но с хубав форхенд Надал спаси първия мачбол, при втория обаче световният №1 вкара хубав сервис и след час и 13 минути игра стигна до успеха. Така Джокович спечели титлата в Доха, без да загуби и сет.

Какво показва статистиката – 75% вакаран първи сервис за Новак, 79% спечелени точки при него и 73% при втори начален удар. За Рафаел тези проценти са – 63/48/44. Джокович завърши с 30 уинъра и 13 непредизвикани грешки срещу 9/13 за световния №5.