Надал навакса сет изоставане и спечели битката с Кирьос

Internazionali BNL D’Italia, осминафинал
Рафаел Надал – Ник Кирьос 6-7(3) 6-2 6-4

Рафаел Надал се справи със сет изоставане и се пребори с Ник Кирьос за победата на осминафиналите в Рим с 6-7(3) 6-2 6-4. Световният №20 показа много от най-добрия си тенис, но това не бе достатъчно срещу Краля на клея. Кирьос бе измъчван и от стара контузия, което допълнително го затрудни срещу 14-кратния първенец в турнири от Шлема.

Първият сет бе много оспорван и двамата се придвижваха гейм за гейм в резултата, след като си размениха пробиви в откриващите два гейма. С напредване на времето Рафа се опитваше да притисне младия си опонент и при 40-40 в десетия гейм достигна до сетбол. Топката закачи мрежата след форхенда на Кирьос и излезе в аут, но след това Рафа изкара поредния си ретур в аут. Последва ас – първи за австралиеца, а после с още един добър сервис си помогна да затвори успешно подаването си – 5-5.

След още два разменени гейма се стигна до тайбрек. Той започна с минипробив на сметката на Кирьос след страхотен бекхенд уинър по късия диагонал. Рафа обаче си върна моментално минибрейка след продължително разиграване и грешка на австралиеца. Двамата смениха полетата при 3-3 без нови минипробиви, но Надал направи двойна грешка и Кирьос поведе с 5-3, а с форхенд в аут австралиецът достигна до три сетбола и успя още от първия с форхенд уинър по обратния къс диагонал.

Притиснат до стената, Рафа започна преобразен във втората част. Матадора печелеше лесно подаванията си и постоянно притискаше Кирьос на ретур. Някак неусетно с два затвърдени пробива Краля на клея дръпна с 5-1, а междувременно Кирьос бе получил медицинска помощ заради контузията, която го измъчва. Силите на австралиеца стигнаха да вземе още един гейм и Матадора прати двубоя в решителен сет.

След два часа игра Надал стигна до първата си точка за пробив в третия сет, а след над 10-минутен гейм, испанецът най-накрая успя с безкомпромисен форхенд уинър по правата. Затвърждаването на пробива не бе никак лесно, но Рафа съумя да измъкне сервис гейма си от 0-30 след няколко дюса. Облаците се сгъстиха над главата на Кирьос, след като петият гейм започна с 0-40, но австралиецът оцеля след страхотно сервиране.

Все пак обаче младокът не намери начин да се добере до възможност за връщане на брейка и всичко приключи в десетия гейм, в който с форхенд уинър Рафаел си осигури два мачбола при 40-15 и материализира още първия след 2 часа и 40 минути страхотна битка. Надал очаква победителя от мача между Новак Джокович и Томаш Белучи.