Надал пречупи младия Тийм и ще играе с Вавринка на 1/4-финал в Монте Карло

Monte-Carlo Rolex Masters, 1/8-финал
Рафаел Надал – Доминик Тийм 7-5 6-3

Шампионският дух и борбеността изведоха Рафаел Надал до победата срещу изключителния талант Доминик Тийм и след 7-5 6-3 бившият №1 и осемкратен шампион от Монте Карло се класира за четвъртфиналите на тазгодишния Monte-Carlo Rolex Masters. Двамата предложиха интересен мач с качествен тенис, като в крайна сметка испанецът, напомняйки ни на Рафа отпреди години, взе реванш за загубата по-рано през сезона на клея в Буенос Айрес и си осигури среща със Стан Вавринка.

Мачът започна с два лесни сервис гейма за подаващите, след което световният №14 поведе с пробив за 2-1 при четвъртия брейкбол. В петия гейм обаче испанецът вдигна оборотите и притисна на сервис младия си опонент – с отличен форхенд по правата, който Тийм не можа да върне, стигна до точка за пробив, но австриецът тръгна напред към мрежата и бившият №1 сгреши. Битката продължи, а с красив минаващ удар Надал стигна до нов шанс да върне брейка, а след това показа скорост и техника на мрежата, за да изравни за 3-3.

Поставеният под №12 изобщо не се притесни и още в следващия гейм поведе с 0-40. Левичарят, напомняйки за играта си отпреди години, отрази общо четири брейкбола и спечели подаването си.

Последваха трудни сервис геймове за Рафа, в които той спаси осем точки за пробив, дочака момента си в 11-ия гейм. Миналогодишният финалист в Княжеството поведе с 15-40, 22-годишният Тийм спаси двата сетбола, но при третия не издържа на напрежението и допусна двойна грешка.

Във втория сет двамата си размениха по един брейк. В осмия гейм петият в света стихна до брейкбол, но с неспасяем форхенд по обратния диагонал Тийм го отрази. При следващия обаче Тийм сбърка и Матадора поведе с 5-3. След смаш в аут Надал поведе с 40-0, след което ретурът на Тийм не намери очертанията на корта. Така Надал записа 55-а победа в Княжеството и се класира за четвъртфиналите за 12-а поредна година.

Какво показва статистиката – Рафа вкара 73% от първия си сервис, пласи 23 уинъра и допусна 17 непредивикани грешки, като проби четири пъти от осем възможности. Тийм записа само два брейка при 17 възможности и завърши с 28 уинъра и 30 непредизвикани грешки.