Надал с двусетова победа, Бердих завъртя геврек, а приказката за Едмънд продължава

Qatar Exxonmobil Open, II кръг

Рафаел Надал – Робин Хаасе 6-3 6-2

Рафаел Надал, който в първия кръг на Qatar Exxonmobil Open трябваше да навакса сет пасив срещу Пабло Карено-Буста, във втория кръг записа чиста победа над Робин Хаасе с 6-3 6-2. Така испанецът вече има два успеха от два мача с холандския тенисист, а на четвъртфинал ще играе с Андрей Кузнецов, който отстрани Рикардас Беранкис след 7-6(6) 6-1. Надал и Кузнецов са играли само веднъж – на Ролан Гарос 2015-а, когато Рафа спечели с 6-1 6-3 6-2.

Поставеният под №2 започна силно мача – спечели откриващия си сервис гейм на нула, а след това проведе и с пробив. В петия гейм Рафа спаси един брейкбол, след което безпроблемно затвори сета с 6-3.

Световният №5 спаси брейкбол във втория гейм на втория сет, а след това поведе с ранен пробив и то на нула, а след това и затвърди. При 3-1 Надал стигна до два брейкбола с отличен форхенд уинър по правата, но холандецът спаси и двата, а с отличен форхенд спечели подаването си и не допусна втори пробив в частта.

С форхенд уинър по обратния диагонал Матадора поведе с 5-2, а малко по-късно и с 40-15. Изпълнението на сервиса му се забави заради екзалтираните му фенове по трибуните, но в крайна сметка бившият №1 изпълни началния удар, световният №66 игра къса топка, но Надал я стигна и спечели мача след час и 7 минути игра. Рафа завърши с 16 уинъра и 8 непредизвикани грешки срещу 22/20 за Хаасе.

Томаш Бердих – Дамир Джумур 6-0 6-4

Томаш Бердих завъртя геврек на 82-ия в световната ранглиста Дамир Джумур и след победа с 6-0 6-4 се класира за четвъртфиналите, където ще играе с Кайл Едмънд. Третият поставен се възползва от три от петте брейкпойнта в първата част, за да я затвори след 26 минути игра.

Чехът поведе с 2-0 във втория сет след дълъг и оспорван сервис гейм на тенисиста от Босна и Херцеговина гейм, който върна брейка в петия гейм. Чехът върна моментално аванса си и, въпреки че си размениха по още един пробив, световният № 6 приключи мача при сервис на опонента си след малко над час игра.

Кайл Едмънд – Даниел Муньос де ла Нава 5-7 6-3 7-6(3)

Приказката за Кайл Едмънд продължава – британецът, който започна от квалификациите, се класира за първи път на четвъртфинал след трудна победа над Даниел Муньос де ла Нава 5-7 6-3 7-6(3). Световният №75 спечели първия сет, в който имаше пет пробива.

Във втория 20-годишният йоркширец поведе с 5-1, пропусна два сетбола и допусна пробив, но в следващия си сервис гейм не направи същата грешка и изравни частите. В третия сет пробиви нямаше, а Едмънд, който спечели Купа „Дейвис“ миналия месец с отбора на Великобритания, показа по-здрава психика и самочувствие и стигна до крайния успех.