Рамос-Виньолас се наложи над Сам Куери, Пуй също продължава във Виена

Erste Bank Open, първи кръг
Алберт Рамос-Виньолас – Сам Куери 3-6 7-6(7) 7-6(3).

Алберт Рамос-Виньолас излезе победител от оспорвания двубой със Сам Куери във Виена. Многото асове (26) и високата ефективност, когато бе опрян до стената не бяха достатъчни за успех на американеца. Той спаси 12 от 14-е точки за пробив, пред които бе изправен в мача, но другите два пъти бяха достатъчни за Рамос-Виньолас, който се представи по-добре в двата тайбрека.

Началото за Куери беше рутинно, след като той спечели подаването си на 0, за след това успя да се добере до дюс на чужд сервис. Въпреки това първият брейкпойнт получи Рамос-Виньолас. При 1-1 и след два дюса той се добра до възможност да поведе с пробив, но не се възползва от нея.

Последваха няколко гейма, взимани лесно от сервиращия. При 3-3 Куери отново изпита затруднения на свой сервис, като отново мина през дюс, но спечели подаването си. Именно след този гейм той нанесе и своя удар в сета – спечели разиграването след 30-30 и получи възможност да реализира брейк. Пропусна първата, но веднага след това стигна до втора, която не му се изплъзна. Оставаше само да защити пробива, за да вземе и сета. Направи го, макар първоначално да изостана с 0-30 – 3-6.

Втората част отново започна с гейм на 0, но този път на сметката на Алберт Рамос-Виньолас. Американецът също взе своя лесно, след което натисна съперника си. Върна се от 30-0, за да пробие и да излезе напред в резултата и в този сет – 1-2.

Последва най-дългият гейм в мача, като двамата тенисисти играеха точка за точка, минаха през 2 брейпойнта и три дюса, докато в крайна сметка Куери не изгуби подаването си и равенството не бе възвърнато.

Нищо друго интересно не се случи до 4-3. Сам Куери сервираше, за ново равенство в сета, но испанецът поведе с 0-40. Мощните начални удари на Куери обаче свършиха работа в този напечен момент и всички брейкпойнти бяха спасени. Неочаквано именно той се затрудняваше повече при подаванията си и при следващите две това не бе изключение. При 5-4 премина през 3дюса, докато при 5-6 дори му се наложи да се изправя пред сетпойнт. Той го спаси и така се стигна до тайбрек.

Двамата се редуваха да подаряват минипробиви един на друг, докато при 5-6 Куери не стигна до мачпойнт. Не успя да реализира, но бързо си осигури нова възможност, която обаче също му убягна. Изгуби и двете си точки на сервис и Рамос-Виньолас остана в мача след 9-7.

Още в началото на третия сет Куери беше близко до това да изгуби подаването си. Три поредни точки изведоха Рамос-Виньолас до 15-40, но близо двуметровият му съперник се измъкна със стабилни сервиси.

Пробив все пак имаше, но той бе на сметката на американецът. При 1-2 и 15:0 за Алберт, той взе четири поредни точки и увеличи преднината си в сета. Не беше далеч от това да я изгуби още в следващия гейм, когато испанецът също получи своя възможност. Отново сервисът влезе в употреба – 1-4.

Последваха няколко сравнително лесни подавания за двамата и Сам Куери получи правото да сервира за мача. Точно за този момент се хвана Рамос-Виньолас, който бързо поведе с 15-40. Отново изглеждаше сякаш сервирането на Куери ще го спаси, но силите му стигнаха единствено да се добере до дюс. Пробивът беше върнат, а резултатът стана 4-5.

Все пак до мачпойнт в полза на американецът се стигна, макар и не на негов сервис. Получи два шанса да затвори двубоя, докато посрещаше, но не съумя да се възползва от тях. В следващия гейм отново изпита затруднения, които доведоха до два дюса, но поведе с 5-6, а съперникът му трябваше да се бори за оставане в мача. Испанецът не се бави много и докара нещата до решаващ тайбрек. Тенисистите взеха първите си подавания, но след това дойдоха три поредни минипробива, които изведоха Рамос-Виньолас с 3-2. Куери спечели само още точка до края на двубоя.

В другите сблъсъци от Виена, завършили по-рано днес, Кайл Едмънд се справи с Давид Ферер с 6-2 7-6(5), Гарсия-Лопез победи Кевин Андерсън с 6-4 6-4, а Новак надви Фабиано с 7-6(4) 7-5. Лука Пуй също продължава напред в турнира, след като постигна победа над Себастиян Офнър с 6-3 6-4.