Раонич срещу Вавринка в интригуващ 1/8-финал в Мелбърн

Australian Open, III кръг
Милош Раонич – Виктор Троицки 6-2 6-3 6-4

Само час и 46 минути бяха нужни на Милош Раонич да подпечата осминафиналното си място на Откритото първенство на Австралия след трисетова победа над шампиона от Сидни Виктор Троицки с 6-2 6-3 6-4. Така поставеният под №13 в основната схема канадец продължава в турнира без загубен сет до момента, а в следващата фаза ще станем свидетели на интригуващ мач между него и шампиона от 2014-а в Мелбърн Стан Вавринка.

Раонич, който наниза 14 аса, не бе изправен пред нито една точка за пробив в първите два сета. Той проби за 4-2 в първата част, след което още веднъж в осмия гейм за крайното 6-2. Един брейк за 5-3 направи разликата във втората част.

В третата Раонич навакса изоставане от 1-4, за да приключи двубоя. С бекхенд по правата Троицки матира съперника за 15-40 във втория гейм, но с добър сервис и поредно излизане на мрежата Раонич отрази първата опасност. После обаче сбърка форхенд след добър ретур, въпреки че сервисът му бе със скорост 216 км/ч.

В играта на Троицки обаче липсваше свежест и той не успя да съхрани аванса си. Още в следващия гейм канадецът размина Виктор от бекхенд за 30-40 и имаше точка за връщане на пробива, но сърбинът устоя. Съперниците си размениха по един гейм, за да стане 4-1 в полза на Троицки, след което световният №26 загуби пет поредни гейма.

Пробивът, с който водеше, бе отразен в седмия гейм, а той сбърка къса топка за 0-30 в деветия, след което с двойна грешка даде три скрити мачбола на Раонич Веднага след това последва непредизвикана грешка и без особени затруднения Раонич приключи мача на свой сервис. Канадецът спечели 84% от точките си на първи сервис и записа най-бърз начален удар с 232 км/ч.

Стан Вавринка – Лукаш Росол 6-2 6-3 7-6(3)

На осминафиналите Милош ще се изправи срещу Стан Вавринка, който  се справи също в три сета с Лукаш Росол – 6-2 6-3 7-6(3). Чехът успя да окаже съпротива на шампиона отпреди две години само в третия сет, но отстъпи и в него след тайбрек. Стан игра със самочувствие и освен че наниза 18 аса, спечели 80% от точките си на първи сервис и реализира 4 от 10-те брейкбола, които имаше, за да запише юбилейна победа №400 при професионалистите.

Раонич ще търси първа победа над опитния Вавринка, срещу когото е загубил и четирите си предишни сблъсъка на ниво АТР. За последно двамата играха преди около година, когато Стан се наложи над 5 години по-младия си опонент след два тайбрека на полуфиналите в Ротердам.