Федерер започна 13-ото си участие в Дубай успешно

DDF Tennis Championships, първи кръг

Роджър Федерер – Беноа Пер 6-1 6-3

Роджър Федерер започна с победа 6-1 6-3 над Беноа Пер тринадесетото си участие на турнира в Дубай, където има 7 титли. 10-ият в света изигра спокоен за себе си мач, в който съперникът му имаше проблеми с десния си глезен, а към края видимо се изнерви.

18-кратният „мейджър“ шампион започна силно срещата, като още във втория гейм постави под напрежение французина и стигна до дюс. Блок ретур в мрежата и пресилен форхенд на швейцареца обаче означаваха 1-1.

В четвъртия гейм Федерер почна рано да взима топката на втори сервис на опонента си и така стигна до три брейкбола, като още на първия пласира дълбок удар и предизвика грешка на съперника. Състоянието на Пер обаче създаваше леки притеснения, защото изглежда имаше проблем с десния глезен.

Още в следващия гейм обаче световният №10 се изправи пред две точки за връщане на пробива. Стигна до 40-40, а после отрази нова опасност преди да затвърди – 4-1.

При този резултат Беноа Пер поиска медицински таймаут.

След подновяването на играта Роджър започна да разхожда 39-ия в света по основната линия, а желанието на френския тенисист за по-къси точки доведе до грешки. Швейцарецът стигна до брейкбол, а в следващото разиграване агресивен форхенд по правата на Пер закачи филето и излезе в аут – 5-1. В следващия гейм Маестрото стигна до сетбол от 0-30 и след 27 минути игра вече бе на сет от място във втори кръг.

18-кратният шампион от Големия шлем стартира след почивката със сервис гейм на нула за по-малко от минута – 1-1. В четвъртия гейм Федерер повтори упражнението, като при 40-0 завърши с елегантна къса, при която отново си проличаха проблемите на Беноа Пер с придвижването – 2-2.

Веднага след това французинът направи двойна грешка при 0-30 и осигури три брейкбола на съперника си, който се възползва още от първата възможност. След напрегнат гейм Федерер затвърди, а всички зрители разбраха, че ракетата на Беноа Пер е неразрушима, тъй като той многократно я удари в земята.

При 3-5 французинът сервираше за оставане в мача но изостана 0-30. После опита да изненада Федерер с дроп шот, който обаче се оказа лесна плячка за Маестрото. Пер спаси първите два мачбола, но на третия намери мрежата и прати съперника си във втори кръг.