Раонич обърна Гофен, Сам Куери продължава да играе тениса на живота си и е четвъртфиналист

Wimbledon, 4-и кръг

Милош Раонич – Давид Гофен 4-6 3-6 6-4 6-4 6-4

Сам Куери – Никола Маю 6-4 7-6(5) 6-4

Милош Раонич бе изправен до стената, но все пак успя да се справи с Давид Гофен с резултат 4-6 3-6 6-4 6-4 6-4.

В началото на мача Гофен успяваше да разчете бомбените сервиси на своя опонент и да го притиска в подаванията му. При 3-3 в първия сет белгиецът постигна пробив след грешка от бекхенд воле на Раонич. До края на частта той бе солиден и спечели с 6-4.

Форхендът даваше засечка за канадеца във втория сет и той допусна пробив при 2-2 след няколко непредизвикани грешки от тази страна. Милош показа добра игра на мрежата в следващия гейм и стигна до 15-40 и шансове за моментален рибрейк, но Гофен хладнокръвно се измъкна.

До края на сета Раонич нямаше повече брейкболи, вместо това при 5-3 той предаде за втори път подаването си с двойна грешка, а с това и частта.

Треньор на канадеца обаче е Джон Макенроу, който бе известен с това, че никога не се предава и явно учи възпитаника си на същото. Още в гейм №3 на третата част поставеният под №6 в схемата предизвика грешки на опонента си и успя за първи път да го пробие. Раонич се концентрира на собствено подаване в следващите минути и с няколко нулеви геймове взе сета с 6-4 и намали изоставането си.

При 1-2 в четвъртия сет канадецът допусна неприятна грешка на мрежата и се стигна до брейкбол за Гофен, но канадецът показа здрави нерви и се спаси. Този пропуснат шанс сякаш повлия на белгиеца, който стана жертва на пробив след серия от грешки още в следващия гейм.

Сервисът на Раонич най-накрая започна да функционира по обичайния начин и той изигра гейм с три аса, с който поведе с 5-3. Няколко минути по-късно, при сервис за сета, той пласира още два аса и с печеливш удар от воле докара нещата до пета част.

Психологията на мача се бе преобърнала и в петия сет Гофен изостана с 0-40 при 2-2 след хубав уинър от бекхенд на Раонич. Белгиецът спаси първите два шанса, като особено впечатляващ бе един минаващ удар от форхенд от почти загубена позиция, но при третия брейкбол Милош натисна опонента си на бекхенд и дръпна решително.

Гофен сякаш нямаше сили да се бори повече и без повече драма Раонич приключи и този сет с 6-4, а с това се класира и за четвъртфинал срещу Сам Куери.

Очевидно победата над Новак Джокович е дала огромно самочувствие на Куери, защото американецът играе тениса на живота си и се класира за четвъртфинал на Уимбълдън след успех над специалиста на трева Никола Маю с 6-4 7-6(5) 6-4.

Още от самото начало предимството на Куери в играта бе очевидно. Американецът успяваше да вкара огромен брой ретури в корта и да притиска съперника си с мощни удари от основната линия. Освен това Големия Сам изненадващо се справяше отлично в защита и пласираше минаващи удари дори от бекхенд страната.

Първият пробив в мача дойде още в гейм №4, когато Куери изигра блестящ форхенд в движение и поведе с 3-1.

Следващият гейм бе може би единственият по-слаб за американеца в целия мач. Той бе пробит на нула, след като Маю успя да притисне бекхенда му.

Двамата вървяха гейм за гейм до 5-4, но французинът трябваше да работи много по-здраво при подаванията си, докато Куери профучаваше през своите с голямо количество асове.

В гейм №10 Маю направи нехарактерна грешка от форхенд воле, а след уинъри от форхенд и бекхенд и едно маратанско разиграване, в което Куери предизвика пропуск на опонента си, първият сет приключи с резултат 6-4 за високия американец.

Във втория сет двамата бяха доминиращи на сервис и вървяха без пробиви. Куери отново успяваше да пласира повече ретури в корта и заплашваше в по-голяма степен сервис геймовете на противника си. При 5-5 американецът получи 0-30, но Маю се спаси с печеливши удари от форхенд и ас.

В тайбрека ветеранът от Франция дръпна с минипробив и 3-2 благодарение на отличен ретур от форхенд по правата, но след това се поддаде на напрежението и след няколко непредизвикани грешки от форхенд и една двойна, предаде и тази част.

Изглеждаше невъзможно Маю да направи обрат от тази позиция предвид блестящата игра на Куери. Очевидно самият Никола мислеше по същия начин, защото предаде подаването си още в първия гейм на третия сет след четири печеливши удара на Куери.

Американецът имаше шанс за двоен пробив при 3-1, когато от 40-0 стигна до брейкбол, но Маю този път се спаси с отлична игра на мрежата.

До края на мача Куери бе безпощаден на собствен сервис и непрекъснато качваше броя на асовете си. При 5-4 той сервира за мача и пласира нови три директни точки от начален удар, с което приключи двубоя с общо 23 на сметката си. Още по-впечатляващо бе, че Сам спечели 96 % от точките, изиграни на първи сервис, или 48 от общо 50. Бройката на печелившите му удари стигна до 53 срещу само 15 непредизвикани грешки.