Саша Зверев затвърди доминацията на Европа в първия ден на Laver Cup

Laver Cup, ден I
Европа – Останалия свят 3:0 точки
Александър Зверев – Денис Шаповалов 7-6(3) 7-6(5)

Александър Зверев донесе трета сингъл победа за отбора на Европа срещу този на останалия свят в първия ден на Laver Cup, след като надигра Денис Шаповалов със 7-6(3) 7-6(5). Така равносметката след двубоите поединично е 3:0 за тима, воден от Бьорн Борг.

Канадецът попадна в трудна ситуация още в самото начало, след като в третия гейм се изправи пред два поредни брейкбола. Не се поддаде обаче на напрежението и взе подаването си – 2-1.

В следващите няколко части на корта настана спокойствие за сервиращите, а в заключителната част хладнокръвие показа и световният №4, който в десетия гейм отрази сетбол и изравни 5-5. Всичко се реши в тайбрек, в който Зверев бе безгрешен – 7-6(3).

В началото на втория сет направи впечатление, че Шаповалов заигра по-търпеливо и не търсеше непременно бърза развръзка в разиграванията, изграждайки добри атаки. До седмия гейм Зверев пък нямаше изгубена точка на първи сервис (11/11) и подаванията му вървяха безметежно, което създаде предпоставка да хвърли повече сили от ретур.

Възможността почука на вратата в осмия гейм, когато Саша поведе 40-15 от посрещане. Шаповалов пое контрола в този момент и стигна до дюс, после спаси нова опасност и изравни – 4-4.

Канадецът се измъкна в десетия гейм с четири спасени мачбола, а накрая отново всичко се реши в тайбрек. В който при 6-5 Зверев сервираше за победата и приключи с ас – 7-6(5).

Според правилата на турнира, победа днес се равнява на 1 точки, успех в събота – на 2 точки, а в последния състезателен ден – на 3 т.