Сензацията е факт! Гофен пребори кошмара „Федерер“ и е на финал в Лондон!

Сензацията е факт! Гофен пребори кошмара "Федерер" и е на финал в Лондон!

Nitto ATP World Tour Finals, 1/2-финал
Роджър Федерер – Давид Гофен 6-2 3-6 4-6

След 6 загуби от също толкова мача срещу Роджър Федерер, Давид Гофен очаквано влезе като абсолютен аутсайдер в полуфиналния двубой с Маестрото на Nitto ATP World Tour Finals, но успя да пребори кошмара си и след трисетова победа (6-2 3-6 4-6) да се класира за финалния двубой, в който очаква Григор Димитров или Джак Сок.

В навечерието на мача Давид Гофен заяви, че няма идея какъв ще бъде игровият му план и че трябва да опита нещо ново срещу швейцареца, което най-после да му донесе успех срещу него. В първия сет обаче не изглеждаше така сякаш е успял да го открие.

Срещата започна с маратонски гейм, в който Роджър пропусна четири брейкбола, но на петия успя да пробие. Затвърждаването премина през дюс, но не и през възможност за рибрейк.

Федерер проби отново за 4-1 и затвърди на нула, а в седмия гейм имаше сетбол при 30-40, но Гофен съумя да обърне подаването си. Веднага след това обаче Маестрото затвори частта на свой начален удар и нищо не предвещаваше предстоящите сензационни събития.

Във втория сет ситуацията се промени. Сервисът на 19-кратния победител в Шлема стана по-колеблив, а грешките му се увеличиха.

Това позволи на Гофен да пробие за първи път в мача от първата си възможност за 2-0, след което затвърди на нула.

Белгиецът поддържаше аванса си, а след точно час поведе с 30-0 в седмия гейм, но с поредица от грешки допусна обрат в резултата. На брейкбола обаче Федерер пресили рутинен форхенд, след което Гофен взе следващите две точки – 5-2.

Съперниците си размениха по още един гейм, което означаваше решителен трети сет.

Роджър взе първия, след което първо демонстрира добра защита, а след това с атака на мрежата и форхенд уинър поведе с 0-30 на ретур. Гофен обаче не се стъписа и удържа. Веднага след това белгиецът проби за 2-1, като този в момент Федерер изглеждаше изключително нервен на корта.

В следващия гейм белгиецът направи двойна грешка на геймбол при 40-30, а малко след това му се наложи да отразява шанс за рибрейк. Това се оказа и един от най-възловите моменти в полуфинала. С пределна концентрация и излизане на мрежата световният №8 стигна до предимство и затвърди с коварен сервис и ретур от бекхенд на Маестрото в мрежата – 3-1.

Психологическото предимство бе на страната на Гофен, който отлично съзнаваше, че да печели сервис геймовете ще бъде достатъчно за сензационната победа.

С ас той стигна до 40-0 в осмия гейм, а с още един добър сервис и ретур в аут се доближи на един от финала – 5-3. Маестрото удържа на 30, след което настъпи и кулминацията. Гофен набързо взе първите две точки за 30-0, след което се огъна под напрежението и прати форхенд в мрежата. Последва грешка на Роджър за 40-15 и два мачбола, а малко по-късно двубоят отиде в историята.