Сензацията на сезона е факт! Весели детронира Джокович в Монте Карло

Monte Carlo Rolex Masters, II кръг
Новак Джокович – Иржи Весели 4-6 6-2 4-6

Началото на клей сезона ни донесе и сензацията на сезона – световният №55 Иржи Весели изигра мача на живота си и детронира Новак Джокович във втори кръг на Monte Carlo Rolex Masters с 6-4 2-6 6-4. До момента през годината световният №1 имаше само едно поражение и то дойде след отказване заради очна инфекция на турнира в Дубай.

Джокович се намираше и в серия от 24 поредни спечелени сета преди днешния мач, но срещна неочаквано мощна съпротива в откриващата част днес. Ноле пробва да играе предимно на бекхенда на Весели, да разнообразява играта си с излизания на мрежата, къси топки и прехвърлящи удари, но нито една от идеите му не сработи достатъчно добре в първите 40 минути на двубоя.

Чехът загуби едва две точки на свой сервис за целия сет, бекхендът му беше повече от стабилен и шокиращо се справи по-добре на ретур от световния №1. Джокович отрази брейкбол при 3-3, а за завърши гейма пласира изумително стопволе, при което се разтегна по впечатляващ начин и отигра топката почти с гръб към корта.

Ноле обаче започна следващото си подаване с двойна грешка, а след непредизвикана грешка от бекхенд резултатът стана 0-30. Весели натисна втория сервис на Джокович и си осигури три поредни скрити сетбола. Сърбинът отрази първия, а при втората възможност форхендът на Весели тупна два пърти върху филето на мрежата, но топката отказа да тупне от другата страна. При третия брейкбол обаче, чехът пласира дълбок ретур и предизвика грешка на Джокович от основната линия и пробивът за 5-4 стана факт.

Весели спечели следващото си подаване на 15 и затвори един от най-впечатляващите сетове в кариерата му. Сърбинът не успя да повиши нивото на представянето си след почивката, но пък съперникът му не издържа на напрежението и загуби четири поредни гейма от 2-2 до 2-6.

Весели удари с пробив в началото на решителния сет и форхенд уинър си осигури точка за 2-0, само че този път ударът му пропусна линията с милиметри, след което Джокович намери пътя до рибрейка за 1-1. Весели просто отказа да преклони глава пред световния №1 и проби още веднъж за 2-1, след което възстанови стабилността в сервис геймовете си, докато Ноле просто не можеше да овладее броя на непредизвиканите грешки и изглеждаше безпомощен да обърне развоя на битката.

Шампионът все пак спаси мачбол при 3-5 с прекрасен бекхенд смач уинър и принуди съперника му да сервира за победата. Весели демонстрира огромно самочувствие, след като загуби първата точка, но заслужи втората с брилянтна къса, а Джокович дори не помръдна от основната линия. Чехът показа стоманени нерви в следващите минути и с три поредни точки вдигна победоносно ръце за крайното 6-4 2-6 6-4 след 2 часа и 6 минути на корта.

Весели очаква в трети кръг победителят от мача между Гаел Монфис и Паоло Лоренци.