Шаповалов ще срещне „екзекутора“ на квалификанти Кареньо-Буста

Шаповалов ще срещне "екзекутора" на квалификанти Кареньо-Буста

US Open, III кръг
Денис Шаповалов – Кайл Едмънд 3-6 6-3 6-3 1-0 (Отк.)

Денис Шаповалов и Кайл Едмънд не изиграха цял мач помежду си, след като британецът се отказа при пасив от 6-3 3-6 3-6 0-1 в сблъсък от трети кръг на US Open. Едмънд започна по-силно и заслужено поведе, а разликата между двамата във втория сет бе малка. След петия гейм на третата част световният №42 поиска медицински таймаут, след който не приличаше на себе си.

Британецът тръгна силно, проби за 2-0 и после затвърди с гейм на 15. Опонентът му откри сметката си с подаване на нула за 1-3, а веднага след това осъществи рибрейк. Паритетът стана факт в шестия гейм, когато Шаповалов навакса изоставане от 15-40 и регистрира сервис гейм – 3-3.

Едмънд обаче се мобилизира в края и проби за 5-3, като при този резултат сервираше за сета, мина през 15-40 и затвори частта – 6-3.

69-ият в света не допусна опонентът му да натрупа ранен аванс и взе откриващия си сервис гейм за втория сет, като спаси два брейкбола. В третия гейм дойде ред и на канадецът да притисне съперника – Едмънд навакса от 30-40, после спаси нов брейкбол, но се изправи пред трети и сбърка форхенд от удобна позиция – 1-3.

Денис поведе в подаването си 40-15 и завърши с ас, за да затвърди. В маратонски осми гейм Едмънд спаси три сетбола, но при 5-3 Шаповалов сервираше за частта и си я заслужи – 6-3.

Шаповалов започна да взима превес в мача и изпусна брейкбол в третия гейм от следващия сет. При изоставане от 2-3 Кайл даде сигнал, че взима медицински таймаут, защото има проблеми с врата. След подновяването на играта канадецът взе гейм на нула, а физическите проблеми на съперника му станаха очевидни, натрупаха се грешки и Денис проби на нула – 4-3. Квалификантът взе и следващите два гейма и направи пълен обрат – 6-3.

Едмънд не взе точка в първия гейм от откриващия сет, а после сигнализира, че няма да доигра.

Следващият съперник на Денис Шаповалов е Пабло Кареньо-Буста, който победи Никола Маю 6-3 6-4 6-3. Интересно е, че испанецът стигна до 1/8-финалите след три успеха над тенисисти, минали квалификациите, и му предстои нова такава.