Щепанек спечели битката и си остави шансове да вземе и войната с Мъри

Ролан Гарос, I кръг
Анди Мъри – Радек Щепанек 3-6 3-6 6-0 4-2 и доиграване във вторник

Радек Щепанек изнесе мач като за учебник по тенис и във вторник ще доиграе срещата си от първи кръг на Ролан Гарос срещу Анди Мъри при резултат 6-3 6-3 0-6 2-4 и има съвсем реални шансове да взриви първата голяма бомба в турнира. 37-годишният ветеран изигра първите два сета във вихрено темпо, а когато силите му започнаха да привършват, забави ритъма на двубоя и се опита да минимизира щетите, за да стартира утрешния ден от позиция, в която все още има предимство в резултата.

Макар на Мастърса в Мадрид да му се наложи да минава през три сета, за да отстрани Щепанек, Мъри сякаш не беше подготвен за това, което се случи днес на корта. Само след час и 21 минути тенис, Анди вече изоставаше с 0-2 сета, а в играта му имаше само далечен спомен за класата, с която шотландецът срази Новак Джокович на финала в Рим.

Щепанек пък напомни, че дори и на 37 години притежава удари, с които може да притисне и най-добрите тенисисти в света. Ветеранът играеше интелигентно и премерено, тормозеше Мъри с убийствени къси топки и респектираше с атаките си към мрежата. Щепапанек демонстрира и убийствена успеваемост при брейкболите, като за първите два сета реализира три от четирите си шанса.

Чехът проби за 2-1 в самото начало на мача и затвори откриващата част с още един брейк за 6-3. Мъри потегли с пробив на нула след почивката, но веднага допусна рибрейк, а в следващите минути продължи да допуска прекалено много грешки и не можеше да заиграе достатъчно прецизно, за да наложи волята си на корта. Вместо това, Щепанек удари решаващо с нов брейк за 5-3. На свой сервис, чехът поведе с 40-30 след грешка на Мъри в размяна от основната линия и приключи сета с едва втория си ас в мача.

И дори в този момент, Анди не изглеждаше притеснен за оставането си в турнира. Шотландецът усещаше, че съперникът му започва да се изтощава физически, но Щепанек знаеше, че трябва да удържи още малко, преди мачът да бъде прекъснат заради недостатъчното светлина на корта и да получи шанса да го доиграе със свежи сили във вторник.

Мъри започна да се надъхва все по-мощно с всяка спечелена точка в третия сет и го прати на сметката си с 6-0 само за 22 минути, след което веднага попита съдията на стол, с колко игрово време разполага. „Вероятно ще можете да изиграете още един сет“, гласеше отговорът на арбитъра. Шотландецът поведе рано с пробив за 2-0 и успя да се добере до аванс от 4-2 гейма в четвъртия сет преди мачът да бъде прекъснат. Двамата ще излязат отново на корта във вторник, само че Щепанек ще е със свежи сили и сблъсъкът изглежда абсолютно отворен.