След 36 гейма в петия сет Цонга обърна Иснър, Кирьос също е осминафиналист

Wimbledon, 3-и кръг

Джо-Вилфрид Цонга – Джон Иснър 6-7(3) 3-6 7-6(5) 6-2 19-17

Джо-Вилфрид Цонга реализира един от най-забележителните обрати в кариерата си и спечели срещу Джон Иснър с резултат 6-7(3) 3-6 7-6(5) 6-2 19-17. Американецът взе аванс от 2-0 сета още в събота и пласира общо 38 аса, но това не бе достатъчно за победа срещу вдъхновения му съперник.

Иснър доминираше мача в събота и изглеждаше близо до чист успех с 3-0 още преди мракът да се спусне над Лондон, но в тайбрека на третата част допусна двойна грешка, която се оказа единственият минипробив, и с ас Цонга намали изоставането си преди мачът да бъде прекратен.

При доиграването на следващия ден французинът започна ентусиазирано и за първи път от началото на мача започна да застрашава подаването на противника си. Иснър допускаше грешки и от основната линия, и от дъното на корта и това доведе до два пробива в неговите сервис геймове и частта приключи с резултат 6-2 за Цонга.

Петият сет беше истински маратон. Цонга продължаваше да чете по-добре началните удари на американеца, но не достатъчно, за да постигне решителния пробив. Иснър изпитваше болки в гърба и видимо бе затормозен, когато се стигаше  до разигравания от дъното на корта. Големият Джон обаче отново показа характера си и пласираше изстрели от сервис точно когато му бяха необходими – нещо, което му помогна да спечели легендарния мач срещу Никола Маю със 70-68 гейма в петия сет преди шест години.

До 17-17 двамата бяха получи по един-единствен брейкбол. За Цонга той дойде при 5-5 гейма след двойна грешка на Иснър, но американецът реализира два аса и още един невъзможен за връщане сервис в следващите три точки и се спаси.

За Иснър шансът дойде при 16-15 след едно пинг-понг разиграване в близост до мрежата, което докара нещата до 30-40 и мачбол, но Цонга осъществи хладнокръвна комбинация сервис-форхенд и отрази, а след уинъри от воле и смаш изравни за 16-16.

За отбелязване е и геймът при 14-14 и сервис на Иснър, когато французинът изигра изключително атлетичен смаш и два майсторски минаващи удара от форхенд и бекхенд, но стигна само до дюс.

Решителният момент настъпи при 17-17, когато Цонга успя да пласира поредица от блок ретури в корта, възползва се от вече забавеното движение на Иснър по корта и предизвика няколко грешки от форхенд, които донесоха ценния пробив.

При сервис за мача Цонга стигна до 40-0 след два аса, направи двойна грешка при първия си мачбол, но след уверено бекхенд воле приключи двубоя след повече от четири часа игра. Джо-Вилфрид ще срещне сънародника си Ришар Гаске на осминафинал.

Ник Кирьос също е осминафиналист след успешно доиграване на двубоя си срещу Фелисиано Лопес и победа с 6-3 6-7(2) 6-3 6-4. Двубоят започна още вчера и бе прекратен при сет на сет, след като испанецът изигра вдъхновен тайбрек, в който пласира няколко мощни печеливши удари от форхенд.

При доиграването днес двамата удържаха сервисите си до 4-3 за Кирьос, когато Лопес допусна нехарактерна грешка от форхенд воле и след един дълбок ретур на австралиеца, първият пробив за деня бе факт.

Кирьос приключи сета без повече затруднения с 6-3.

В четвъртия сет Лопес отново имаше трудности на собствено подаване при 1-1. Кирьос пласира майсторски минаващ удар по късия диагонал от бекхенд, за да стигне до брейкбол, и след изстрел от форхенд по правата Ник отново имаше аванс в резултата.

Лопес имаше два брейкбола за връщане на единствения пробив при 4-3, но и двата бяха спасени с асове от австралиеца, който завърши мача с общо 27 директни точки от сервис.

Повече шансове за испанеца нямаше и Кирьос приключи срещата със сервис гейм на 15. Следващият му съперник е Анди Мъри.