Стан достигна 1/2-финалите в София с двусетова победа над Троицки

DIEMA XTRA Sofia Open, 1/4-финал
Стан Вавринка – Виктор Троицки 6-1 7-6(3)

Втора победа пред публиката в зала „Арена Армеец“ изведе водача в схемата Стан Вавринка до полуфиналите на турнира DIEMA XTRA Sofia Open. Трикратният шампион от Големия шлем записа успех с 6-1 7-6(3) над Виктор Троицки и достигна първия си полуфинал от Ролан Гарос 2017.

Мачът стартира неприятно за Троицки, финалист в София от 2016-а. Вавринка взе уводния гейм на нула, след което проби. Сърбинът направи две двойни грешки, след което и непредизвикана от бекхенд, което му костваше подаването.

Стан затвърди за 3-0, но това не бе всичко. Грешките от ракетата на на Троицки продължиха и той допусна нов пробив в четвъртия гейм, след като при 30-40 Вавринка матира съперника с бекхенд уинър по правата.

Швейцарецът затвърди и втория брейк и така след само малко повече от четвърт час трикратният шампион от Шлема вече водеше с 5-0.

Виктор съумя да запише почетен гейм, след което Стан приключи частта с поредица от уинъри и гейм на нула за 6-1.

Вторият сет започна доста по-оспорвано. Троицки печелеше подаванията си и се опитваше да е агресивен на ретур. Зрелищен минаващ удар за 40-40 на сърбина в четвъртия гейм накара публиката да го аплодира бурно, но точката за пробив така и не идваше.

В седмия гейм Стан се добра до брейкбол при 30-40, но пасинг шотът му излезе в аут по дължина. Още два брейкбола пропусна Вавринка, а сърбинът се измъкна благодарение на началния си удар. И в най-неочакваният момент финалистът от 2016-а достигна до първи брейкбол, печелейки четири поредни точки от 40-0 в полза на сервиращия в осмия гейм. Швейцарецът оцеля, но Троицки стигна до втори шанс и проби, осигурявайки си правото да сервира за изравняването на сетовете при 5-3 в своя полза.

67-ият в момента в ранглистата тенисист направи двойна грешка за 30-30, а с много агресия Стан взе възможност за моментален рибрейк и го постигна с класен бекхенд уинър.

Стигна се до тайбрек, в който Троицки набързо дръпна с два минипробива за 3-0 след атака на мрежата и непредизвикана грешка на Вавринка, но те бяха върнати веднага и полетата бяха сменени при 3-3. Серията на швейцареца продължи с още два минипробива и при 6-3 застана да сервира за мача, като приключи двубоя от първия си мачбол.