Стан се завърна успешно на корта след повече от половин година. Победи за Саша Зверев и Гофен

Australian Open, първи кръг
Стан Вавринка – Рикардас Беранкис 6-3 6-4 2-6 7-6(2)
Александър Зверев – Томас Фабиано  6-1 7-6(5) 7-5
Давид Гофен – Матиас Бахингер 6-7(3) 6-3 6-2 6-4

След повече от половин година отсъствие Стан Вавринка се завърна на корта с трудна победа на старта на Откритото първенство на Австралия над Рикардас Беранкис с  6-3 6-4 2-6 7-6(2).

В началото на мача се видя, че на швейцареца, шамион от Мелбърн през 2014-а, му липсва ритъмът в игрова обстановка, който няма как да бъде имитиран на тренировки. Вавринка допусна пробив още в първото си подаване, а впоследствие изостана 0-2.

В следващите два гейма обаче световният №8 не отпусна точка, а това допълнително придаде увереност в играта му. В седмия гейм Беранкис пропусна златна възможност, след като не се възползва от общо три брейкбола, а до края господар на корта бе швейцарецът, който затвори частта с 6-3

Стан материализира пробив за 3-2 във втория сет, а после затвърди след много оспорван гейм. Швейцарецът до края се фокусира върху собствените си подавания и запази разликата в резултата – 6-4.

В третия сет обаче Беранкис, №136 в световната ранглиста, се завърна в мача. Той бе много стабилен на свой сервис, а с пробиви за 4-2 и 6-2 взе частта само за половин час игра.

Силната серия на литовеца продължи със затвърден пробив за 3-0 на старта на четвъртия сет. В този момент Беранкис беше по-стабилният от двамата на корта, а форхендът на Стан често му изневеряваше.

В петия гейм Вавринка навакса брейка изоставане, пращайки със сила топката от бекхенд в тялото на излезлия на мрежата Беранкис, чието инстинктивно воле не намери полето.

В деветия гейм Беранкис отрази скрит мачбол на Стан при 30-40 с ас, а след това се справи с още два брейкбола. Вавринка обаче се добра и до четвърта възможност, само за да види как бекхенд уинър профучава покрай него. И след над 10 минути битка Беранкис удържа за 5-4.

Стан направи двойна грешка за 15-30 в 12-ия гейм, в който сервираше за вкарването на сета в тайбрека, но не показа повече колебания в началния си удар – 6-6.

Беранкис започна дъгия гейм с двойна грешка, а малко по-късно изостана с 0-3. Литовецът така и не успя да намери ритъма си и при смяната на полетата изоставаше с 1-5. Последва ас от ракетата на Стан, който се доближи на една точка от втория кръг и малко по-късно затвори мача със 7-2.

Александър Зверев записа трисетова победа над Томас Фабиано – 6-1 7-6(5) 7-5 за 2 часа и 25 минути. Световният №4 направи 17 аса и отрази 12 от 14-те възможности за пробив, до които достигна италианецът.

Във втория кръг Саша ще играе с Петер Гойовчик, който бе много убедителен срещу Михаил Кукушкин – 6-3 6-3 6-1.

Давид Гофен започна трудно срещу Матиас Бахингер, но след загубата на първия сет обърна германеца – 6-7(3) 6-3 6-2 6-4. Във втория кръг Гофен ще играе с Жулиен Бенето, който отстрани Таро Даниел.