Стан загря за четвъртфиналите с победа над Троицки и очаква изненадата Рамос

Ролан Гарос, осминафинал
Стан Вавринка – Виктор Троицки 7-6(5) 6-7(7) 6-3 6-2

Стан Вавринка премина с шампионска увереност през Виктор Троицки и след 7-6(5) 6-7(7) 6-3 6-2 ще продължи защитата на титлата си от Ролан Гарос на четвъртфиналите. Швейцарецът се представи много концентрирано на корта днес, а дори направи и шоу за публиката по време на медицински таймаут за Троицки, и изглежда като една от големите заплахи за амбициите на Новак Джокович за първи трофей в Париж.

Джим Къриър определени този четвъртфинал като уникален сблъсък, защото и двамата тенисисти удрят бекхенда си по-здраво, отколкото форхенда. Уникален или не, за Троицки въпросът по-скоро беше, дали има оръжията да постигне първа победа в официален мач над Вавринка, срещу когото до момента имаше един спечелен сет в четири двубоя…

Сърбинът потегли стабилно и всъщност нямаше никакви проблеми на свой начален удар до последния му сервис гейм при 5-6, когато изостана с 0-40. Натискът на Вавринка не даде резултат в тези моменти, защото Троицки отрази четири сетбола и се добра до тайбрек. В него Стан се откъсна с 6-2 и от общо осмата си възможност все пак затвори сета със 7-5 точки след брутален сервис по диагонала.

Швейцарецът проби на нула веднага след почивката, само че този път съперникът му имаше готов отговор и обърна от 0-1 до 4-1 гейма. Вавринка изведнъж неочаквано се оказа в ролята на догонващ, но се справи с шока и вкара мача във втори пореден тайбрек. Този път Троицки доминираше, поведе с 6-3 точки и макар да пропиля с лекота четири сетбола, при петия пласира хубав сервис и завърши с бекхенд по правата за 9-7 т.

Това развитие не успя по никакъв начин да разклати увереността на действащия шампион на Ролан Гарос, който проби на нула за 3-1 и затвърди за 4-1. В този момент Троицки поиска медицински таймаут, а Вавринка зарадва един от подавачите на топки, като го повика за спаринг партньор, докато физиотерапевтът опитваше да помогне на сърбина.

Троицки не намери начин да се върне в сета след прекъсването и го предаде с 3-6, а в четвъртия Вавринка бързо пое контрола с два пробива за 5-1. След още няколко минути Стан сложи точка на спора с 6-2 и на четвъртфинал ще се изправи срещу голямата изненада в турнира – Алберт Рамос.