Тийм отстрани Циципас и е полуфиналист в Доха

Qatar Exxonmobil Open, четвъртфинал
Доминик Тийм – Стефанос Циципас 7-5 6-4

Топ поставеният на турнира в Доха Доминик Тийм преодоля Стефанос Циципас на четвъртфинал след 7-5 6-4. Победата не дойде лесно, тъй като 19-годишният му съперник показа впечатляваща игра и дори на моменти излизаше напред в резултата.

Следващият съперник на Тийм ще бъде победителят  от двубоя между Гаел Монфис и Петер Гойовчик, който ще се проведе по-късно днес.

Първият сет започна с дюс на сервис на Циципас, но в следващите няколко гейма сериозни опасности за пробив липсваха. След като три поредни пъти се стигаше до 30-30, при 3-3 световният номер 5 най-после надгради над този резултат и си издейства брейкбол. Не изпусна възможността и поведе, след което се пребори за своето подаване и затвърди.

Не мина дълго време, преди младият грък да отговори. В заключителните етапи на първата част, той поведе 40-0 при начален удар на противника си и макар да пропусна първия си шанс, при втория дълбок бекхенд на Тийм излезе в аут и равенството бе възстановено.

Радостта за Циципас не продължи дълго, тъй като австриецът реализира рибрейк, след което спаси 4 брейкбола и се възползва от първия си сетбол, затруднявайки съперника си с хубав сечен бекхенд – 7-5.

Вторият сет бе изключително оспорван до 2-3, но опитът на Тийм си каза думата и макар все още да не е постигнал оптимална форма, той пое контрола над срещата. Две поредни подавания на 0, придружени с натиск на чужд сервис дадоха резултат – при 3-3 Доминик Тийм не успя да използва брейкбола, появил се пред него, но стори това една идея по-късно, осигурявайки си възможност да приключи двубоя на свой начален удар.

Циципас опита да се противопостави в този последен гейм и се добра до точка за пробив, но силите му не стигнаха за подобен подвиг – 7-5 6-4.