Топ 10 на разочарованията през сезона

Топ 10 на разочарованията през сезона

Нови господари на тениса, неочаквани развръзки, сълзи от мъка и радост. Сезон 2016 ни достави цялата палитра от емоции.

Кои обаче бяха 10-те най-големи разочарования:

10. Звукът, който провали Мъри

2016 U.S. Open - Day 10  Andy Murray of Great Britain in action against Kei Nishikori of Japan in the Men's Singles Quarterfinal match on Arthur Ashe Stadium on day ten of the 2016 US Open Tennis Tournament at the USTA Billie Jean King National Tennis Center on September 7, 2016 in Flushing, Queens, New York City.  (Photo by Tim Clayton/Corbis via Getty Images)

Шампионът от Уимбъдън Анди Мъри се изправи срещу Кей Нишикори на полуфинал на US Open и водеше с 2-1 сета. В четвъртия обаче при 1-1 гейма той стигна до 15-40, само че не успя да пробие, а след това влезе в огромен спор със съдията на стол относно шум, който е чул по време на втория брейкбол.

Същият звук се чу и в първия сет, а аргументът на шотландецът беше, че арбитърът не е проявил еднакъв критерий относно това, дали точката да продължи. Концентрацията на Мъри се срина, той допусна пробив за 1-3 и предаде частта с 1-6, завършвайки с едва 39% вкаран първи сервис. Така и не успя да се върне в мача и отпадна.

9. Без покрив на Ролан Гарос

roland garros

Единственият турнир от Големия шлем, който няма покрит корт. Времето също не бе благоприятно и вся тотален хаос в програмата.

„Това трябва да ни събуди, време е да кажем: „Хайде“. Сега имаме доказателство, че е задължително да продължим напред. Модернизацията е от основно значение – заяви турнирният директор на Ролан Гарос Ги Форже по-рано през годината. – Процесът е дълъг, но вече е спешен. Не трябва хората да бъдат наказвани. Играчите идват понякога с екипи от осем души и тук е претъпкано. Имаме нужда от нов Ролан Гарос.“

Комлексът е построен в края на 20-те години на миналия век на 28 000 кв. м., основна реконструкция се извършва през 1979-а, а през 1980-а Ролан Гарос вече има 10 корта. През следващите две десетилетия мястото се разпростира на площ от 85 000 кв. м., колкото е в момента.

Нови опити за разширяване се правят от 2004-а насам, като идеята е да се направи подвижен покрив над „Филип Шатрие“, а комплексът да се разпростре на 110 000 кв. м. Политически процеси обаче пречат, тъй като земята, върху която искат да строят, е заета от исторически градини. Така тенис комплексът най-вероятно ще остане без покрив поне до 2020 година.

8. Поведението на Гаел Монфис на US Open

Gael+Monfils+2016+Open+Day+5+kAs7yp0e6rfl

Новак Джокович дори не се приближи до най-добрия си тенис, но въпреки това се добра до място във финала на US Open след 6-3 6-2 3-6 6-2 над Гаел Монфис в един изключително странен и нелогичен двубой. През първите два сета французинът не показа дори и капчица желание да се бори за победата, но някак намери начин да изтръгне третия, а през цялото време и двамата тенисисти страдаха от кондиционни проблеми и се бориха с умората и различни болки на корта.

Преди полуфинала Монфис призна съвсем открито, че Джокович е по-добрият тенисист, само че лошото за французина бе, че той изигра целия откриващ сет завлядан от същата мисъл. Гаел нямаше победа в 12 мача срещу Ноле в ATP тура и в началните минути на 13-ия им двубой играеше самоунищожителен тенис с куп двойни и непредизвикани грешки.

7. Изчезването на Южени Бушар от тенис радара

bouchard-hello

През 2014-а канадката игра полуфинали на Austalian Open и Ролан Гарос, както и финал на Уимбълдън. Невероятен пробив за тенисистка, която тъкмо бе навършила 20-годишна възраст.

Очакванията бяха огромни, но на следващата година тя загуби повече от половината мачове, които изигра. Статистикта й през 2016-а се подобри, но не и на турнирите от Големия шлем, където регистрира 4 победи и 4 загуби. За разлика от представянето на корта, това в социалните мрежи е на ниво. Бушар непрекъснато качва провокативни снимки, които събрат хиляди харесвания.

6. Ник Кирьос

nick-kyrgios-rakuten-open-2016-day-7-gmpndrecn9pl

Да, просто Ник Кирьос, защото понякога той прави всичко възможно, за да опропасти таланта си. Малко след като спечели най-голямата титла в кариерата си, когато триумфира в Токио, австралиецът бе меко казано скандален в мача с Михаил Зверев на Мастърса в Шанхай и заслужено бе солено глобен и получи забрана да участва в турнири на ATP.

5. Мугуруса не удържа

on Day Three of the 2016 US Open at the USTA Billie Jean King National Tennis Center on August 31, 2016 in the Flushing neighborhood of the Queens borough of New York City.

Испанката се справи със Серина Уилямс на финала на Ролан Гарос и имаше всички признаци, че ще продължава да създава проблеми на съперничките си. Още на Уимбълдън обаче аурата й на страшилище изчезна след ранно отпадане от Яна Цепелова.

Загуби и 1-6 1-6 от Моника Пуиг на олимпийските игри, както и във втори кръг на US Open от Анастасия Севастова. Продължи обаче да бъде в центъра на медийното внимание и на драго сърце да дава интервюта. Време е обаче да спре да говори и да започне да печели отново.

4. Серина Уилямс загуби короната си

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 01:  Serena Williams of the United States reacts against Vania King of the United States during her second round Women's Singles match on Day Four of the 2016 US Open at the USTA Billie Jean King National Tennis Center on September 1, 2016 in the Flushing neighborhood of the Queens borough of New York City.  (Photo by Elsa/Getty Images)

Анджелик Кербер никога не беше достигала финал на турнир от Големия шлем в рамките на 9 години, но на Australian Open това се промени.

Германката взе и последния „мейджър“ за годината и измести Серина Уилямс от върха на женския тенис.

3. Втората половина от сезона на Новак Джокович

novak-djokovic-atp-shanghai-rolex-masters-uln89ccjb6gl

В началото на 2016-а сърбинът тръгна превъзходно. И след като триумфира на Ролан Гарос, не просто постигна кариерен Голям шлем, а бе шампион едновременно и на четирите големи турнира в календара.

Върховото постижение в Париж обаче се оказа и повратен момент за него и го понесе към дъното.

На Уимбълдън Сам Куери шокиращо отстрани тогавашният №1 още в трети кръг, а най-сърцераздирателен за феновете се оказа онзи миг на олимпийските игри в Рио, когато още в първия мач Джокович бе пречупен от Хуан Мартин дел Потро и си тръгна разплакан от корта.

В края на годината Анди Мъри свали от трона на мъжкия тенис Ноле след силна втора част от сезона. Голямата новина дойде в зала „Берси“ на Мастърса в Париж, а на финалите в Лондон първата ракета на Великобритания срази Джокович в директен сблъсък за първото място и титлата.

2. Постепенното залязване на Федерер и Надал

federer-nadal-academy65

„Решението не беше лесно, но го взех, за да мога да играя през останалата част от сезона и да мога да удължа кариерата си“, бяха думите на швейцарският маестро Федерер, които означаваха, че няма да участва на Ролан Гарос.

„Ако продължа да играя, китката ми ще е счупена след няколко дни“, пък бяха тези на Матадора, които шокираха всички и отнеха още от блясъка на надпреварата.

До края на 2016-а и за двамата тенисисти не беше никак лесно. През 2017-а те отново ще се завърнат и всеки, който смята, че са способни да спечелят „мейджър“, има пълното право, както и много доводи. Истината обаче е, че през 2016-а видяхме някои от първите признаци, че двамата големи постепенно залязват.

1. Наказанието на Мария Шарапова

LOS ANGELES, CA - MARCH 07:  Tennis player Maria Sharapova reacts as she addresses the media regarding a failed drug test at The LA Hotel Downtown on March 7, 2016 in Los Angeles, California. Sharapova, a five-time major champion, is currently the 7th ranked player on the WTA tour. Sharapova, withdrew from this week’s BNP Paribas Open at Indian Wells due to injury.  (Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)

По време на участието й в Australian Open 2016, Шарапова даде положителна допинг проба за употреба на мелдоний, който от 1 януари е в списъка със забранените субстанции. Мария обясни, че използва препарата от 10 години в различни периоди и по лекарско предписание, но не се е информирала за последните промени в антидопинговия правилник.

На 6 юни независим трибунал на ITF постанови 2-годишно наказание за Шарапова заради употреба на допинг, което да започна да тече със задна дата, а освен това анулира всичките й резултати през сезона. Шарапова обжалва пред Спортния арбитражен съд в Лозана и поиска намаляване на наказанието с довода, че в случая липсва „значима вина“.

КАС взе решение да намали наказанието на Мария Шарапова от 24 на 15 месеца и тъй като то започна да тече със задна дата от 26 януари 2016-а, това означава, че рускинятата ще може да се върне на корта пред април догодина. По този начин бившата №1 в света ще пропусне следващия Australian Open, но ще е на линия за Ролан Гарос.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH