Топ 5: Най-добрите ATP мачове през 2017 г.

ATP продължава с анализите на изминалия сезон и избра 5-те най-добри мача в тура за 2017 г.

Ето класацията:

5. Рафаел Надал – Лука Пуй, Пекин, първи кръг (Статистика от мача)

Мачът бе първи състезателен за Рафаел Надал, след като вдигна трофея на US Open. Испанецът намери начин да победи, както големите шампиони правят, въпреки че не бе в най-добро състояние. Рафа избегна ранно отпадане при победата 4-6 7-6(6) 7-5, като спаси два мачбола.

„Беше ми трудно в началото – призна Матадора. – После заиграх по-добре. Нямах обаче контрол над мача през повечето време. Той имаше два мачбола, на единия трябваше да отиграе малко или много лесен форхенд. Спомням си мача ни на US Open, при 6-6 в тайбрека и аз сбърках форхенд на мрежата. Тогава той имаше късмет, а сега – аз.“

Пуй диктуваше разиграванията с форхенда си и чак във втория сет Надал започна да атакува мрежата, за да приключва продължителните разигравания. Надал изоставаше 4-6 и в тайбрека на втория сет, когато Пуй сбърка форхенд апроуч, а после Рафа влезе в серия от точки, за да обърне дългия гейм, а впоследствие да вземе и мача.

4. Новак Джокович – Анди Мъри, Доха, финал (Статистика от мача)

Спомняте ли си драматичният финал на сезон 2016? Само шест дни от началото на новата година Анди Мъри и Новак Джокович се срещнаха отново на финала на Qatar ExxonMobil Open. Мъри, изглежда, бе преодолял психологическото превъзходство на съперника си, след като на финала в Лондон не само спечели престижната титла, но и си осигури край на кампанията на върха в ранглистата.

В мача за титлата в Доха обаче Джокович, който спаси пет мачбола срещу Фернандо Вердаско на 1/2-финал, бе впечатляващ, надигравайки Мъри 6-3 5-7 6-4, като така сложи край на серията от 28 поредни победи на шотландеца.

„Това определено е един от най-добрите начини да започнеш годината – заяви сърбинът. – С Анди до последно не се знае. В последните три месеца на 2016 не се чувствах много уверен на корта и не бях постоянен.“

Ноле сервираше за мача при 5-4 във втория сет и пропусна три шампионски точки, но в решителната част надделя.

3. Гаел Монфис – Кей Нишикори, Монреал, втори кръг (Статистика от мача)

Гаел Монфис победи Кей Нишикори с 6-7(4) 7-5 7-6(6), а последните 14 точки от двубоя показаха най-доброто от тениса като спорт. Мачът предложи обрати, психологическа битка и накара публиката да изживява всеки момент. Талантливият Монфис постигна победата, наваксвайки сет срещу представител на топ 10, което му се случи за първи път от 7 години и едва за трети в кариерата (3-62).

Енигматичният французин изоставаше 2-6 в тайбрека на третия сет, но спаси и четирите мачбола, два от които на сервис на японеца.

„Победата е много добра поради няколко причини. Голямо отмъщение, след като миналата година по това време някъде имах подобен мач срещу Нишикори. Водех 6-2 в тайбрека на олимпийските игри в Рио на 1/4-финал и загубих дългия гейм. Така че много добре знам какво е чувството“, каза Монфис.

Той навакса пасив от 2-5 във втория сет, и заличи изоставане от 3-5 в третия, преди да спаси четири мачбола в тайбрека на решителната част.

2. Доминик Тийм – Григор Димитров, Мадрид, трети кръг (Статистика от мача)

Мощни удари, интензивност и обрати. Мачът между Доминик Тийм и Григор Димитров от третия кръг в Мадрид бе епичен трилър. Тийм играеше на любимата си настилка и със сърцатата си игра спаси 5 мачбола при победата 4-6 6-4 7-6(9). Австриецът навакса от 1-3 във втория сет и от 2-4 в третия, а после спаси мачбол в тайбрека при 3-6, 6-7 и 8-9.

‚Мачът бе много добър и за двама ни – каза Тийм. –  Тайбрекът в третия сет бе невероятен. Това е лошото на тениса – само единият побеждава. Аз невинаги играя добре във важните точки, но не и днес. Спасих 5 мачбола. Не знам дали някога съм отразявал толкова в мач, така че чувството е добро.“

В тайбрека на третия сет Тийм се дръпна максимално назад и се изравни със съдиите на линиите, отстъпвайки инициативата на Димитров. При 3-6 в тайбрека Тийм показа защо е един от водещите играчи на клей в последните две години. В крайна сметка Доминик спечели 112 точки в мача, а Димитров – 111, това показва мащаба на битката.

1. Роджър Федерер – Ник Кирьос, Маями, полуфинал (Статистика от мача)

Двама напълно различни и като хора, и като играчи, но много вълнуващи съперници премериха сили в наелектризиращ полуфинал. Роджър Федерер победи със 7-6(9) 6-7(9) 7-6(5).

„Чувствам се много добре, защото рядко играеш три тайбрека . Невероятно е да спечелиш по този начин, аз си спомням загубата от него преди няколко години“, сподели Федерер.

„Нивото ми на тенис винаги е било високо, но вече психически се боря за всяка точка – точете Кирьос. –  Това прави разликата. Борих се много. Знаете, че съм емоционален и имах върхове и падения, но се представих добре.“

21-годишният австралиец имаше емоционални изблици в първия сет, но запази спокойствие, когато е най-важно. Той спаси сетбол с ас при 5-6 гейма, а после и още два сетбола в тайбрека – при 5-6 и 6-7 точки. Здрави нерви показа и Федерер и накрая взе частта.

Драмата се пренесе в тайбрека на втория сет, когато при 6-5 на мачбола Федерер изкара сечен бекхенд, а при 8-7 на втория си мачбол Федерер заби втори сервис в основата на мрежата, Кирьос поведе 10-9 и с ас изравни.

В 1-часов трети сет публиката бурно аплодираше и двамата, спомняйки си и за победата на Ник с 6-7(2) 7-6(5) 7-6(12) на турнира в Мадрид през 2015 г. В заключителните моменти на мача в Маями обаче рискованият подход на Кирьос не се оправда и Федерер победи.