Цонга крачи уверено към втора поредна титла, очаква ни френски финал в Марсилия

Open 13 Provence, 1/2-финал

Джо-Вилфрид Цонга – Ник Кирьос 7-6(5) 2-6 6-4.

Джо-Вилфрид Цонга не спира да впечатлява с изявите си напоследък и напълно заслужено стигна до финала в Марсилия, побеждавайки Ник Кирьос със 7-6(5) 2-6 6-4. Шампионът от Ротердам автоматично се превърна и във фаворит за втора поредна титла в рамките на две седмици.

Двамата започнаха силно мача, като в първите четири гейма дадоха само по точка на съперника. Световният №11 бе първият, който съумя да постави под напрежение съперника си, като го стори в шестия гейм. Австралиецът обаче отрази 3 брейкбола за 3-3.

16-ият в света предприе решителна крачка към спечелването на частта, когато материализира скрит сетбол за 5-4. Не бе обаче достатъчно солиден когато сервираше за сета и допусна рибрейк.

Стигна се до тайбрек, в който ролите се размениха и Цонга стана отново играчът, излъчващ по-голяма увереност. Той реализира и единствения минибрейк, който му осигури преднина – 7-6(5).

След почивката Ник Кирьос доказа, че никой не трябва да го отписва толкова рано и проби за 3-1, а после затвърди със сервис гейм на нула.

Накрая сложи точка на сета гейм по-рано, след като реализира сетбол от посрещане за категоричното 6-2.

Местният фаворит пое контрол над мача след ранен пробив в решаващия сет, а в петия гейм Кирьос на малко се измъкна от това да допусне втори пореден брейк – 2-3.

До края Джо-Вилфрид Цонга довърши задачата си без да показва капчица колебание – 6-4.

Победителят чака развръзката от мача между сънародниците си Ришар Гаске и Лука Пуй, за да научи с кого ще спори за трофея.