Цонга лесно достигна II кръг в десетото си участие на Уимбълдън

Wimbledon, I кръг
Джо-Вилфрид Цонга – Камерън Нори 6-3 6-2 6-2

Джо-Вилфрид Цонга даде успешно начало на тазгодишното си участие на Уимбълдън, налагайки се безпроблемно над представителя на домакините Камерън Нори с 6-3 6-2 6-2. Така победителят премина първата фаза на турнира за десети път в десетото си участие.

В началото се усети напрежението в играта на дебютанта на турнир от Големия шлем, който обаче до средата на сета вече действаше с далеч по-високо самочувствие.

При 15-0 в седмия гейм обаче британецът сбърка воле, после направи двойна грешка и прати бекхенд в мрежата, за да се изправи пред два брейкбола преди смяната на топките. Британецът заличи пасива, но после изкара форхенд, а на поредния брейкбол французинът го размина на мрежата – 4-3.

Цонга затвърди на нула, а в следващата част изпусна три възможности да затвори сета от посрещане преди серията му от поредни геймове да стана на четири – 6-3.

До 2-2 след подновяването на играта Нори не показваше ролята му на догонващ в резултата да му оказва негативен ефект, а после и за първи път докара гейм от посрещане до 30-30, но нищо повече – 2-3.

Без особено усилие обаче, Цонга даде да се разбере, че „бомбата“ на турнира няма да бъде хвърлена в този мач и проби за 4-2, а до края на чатта наложи пълна доминация и с късен пробив си осигури начален удар на старта на третия сет – 6-2.

При 30-30 във втория гейм Цонга  изкара от корта опонента си с добър апроуч, а последвалото стоп воле му осигури първи байкбол в сета. Нори обаче за първи път спечели гейм, в който трябва да отразява точка за пробив – 1-1.

В четвъртия гейм обаче не му се получи на британеца, след като изостана 15-40, а примирението и на домашната му публика спокойно можеше да се настани по трибуните.

При 2-5 Нори сервираше за оставане в мача, като имаше и малко късмет, за да дръпне 40-15, след като волето му закачи филето в предишната точка. Стигна се обаче до дюс, а с форхенд уинър по правата Цонга достигна до мачбол, на който опонентът му заби бекхенд в мрежата – 6-2.