Без френски финал в Монпелие: Зверев направи обрат срещу Цонга

Open Sud de France, 1/2-финал

Александър Зверев – Джо-Вилфрид Цонга  6-7(8) 6-2 6-4

Ришар Гаске – Беноа Пер 6-2 6-2

Александър Зверев направи обрат в 1/2-финалния си мач срещу Джо-Вилфрид Цонга на турнира в Монпелие за крайното 6-7(8) 6-2 6-4. Така световният №21 записа първа победа на ниво АТП срещу този опонент от общо 2 мача помежду им.

В спор за титлата победителят ще излезе срещу миналогодишния шампион Ришар Гаске, който нямаше никакви проблеми да преодолее сънародника си Беноа Пер в последователни сетове 6-2 6-2.

Втория поставен в схемата сервираше силно през целия първи сет и дори за момент не даваше инициативата на съперника си. В шестия гейм даже си осигури точка за пробив, но не успя да я материализира – 3-3. Стигна се до тайбрек, където Цонга допусна по-малко пропуски – 6-7(8).

В началото на втория сет двамата си размениха по пробив, но за разлика от германеца, който стабилизира играта си, Цонга продължи да изпитва затруднения и бе пробит отново за 1-3. До края кошмарните сервис геймове на французина продължиха и той само един път взе подаването си – 2-6, като така загуби и първи сет от началото на турнира.

В решаваща трета част вторият поставен в схемата не се възползва от брейкбол в първия гейм. До самия край частите вървяха експресно за сервиращите, докато Цонга не изостана 30-40 в десетия гейм, а опонентът му не му прости – 4-6.