Цонга върна паритета на финала на Купа „Дейвис“

Цонга върна паритета на финала на Купа "Дейвис"

Купа „Дейвис“, финал
Франция – Белгия 1-1
Джо-Вилфрид Цонга – Стив Дарси 6-3 6-2 6-1

Джо-Вилфрид Цонга постигна безкомпромисна победа 6-3 6-2 6-1 над Стив Дарси във втория мач от финала на Купа „Дейвис“ в Лил между Франция и Белгия. Така представителят на домакините изравни резултата, след като в откриващия сблъсък Давид Гофен даде аванс на своите.

Първото по-сериозно изпитание за Дарси дойде в четвъртия гейм, когато белгиецът изостана 15-40 в подаването си, но съумя да навакса пасива – 2-2. Световният №76 отрази брейкбол и в следващия случай, когато подаваше – 3-3.

Изпуснатите възможности не нарушиха концентрацията на Цонга, който в осмия гейм все пак реализира брейк за 5-3, а после подаваше за сета и се справи – 6-3.

Световният №15 влезе в серия от четири последователни спечелени гейма, след като проби в началото на втория сет. Форхендите на французина все по-често се превръщаха в уинъри и Цонга лесно затвърди за 2-0 без да отпуска точка.

В третия гейм Дарси спаси точка за двоен брейк при 30-40, но се изправи пред нова опасност и се провали в опит да търси късия диагонал от форхенд – 0-3.

Представителят на домакините направи преднината си 4-0, с което доиграването на сета се превърна в протоколно. Цонга изпусна сетбол от посрещане в седмия гейм, но после сервираше за частта и бе категоричен – 6-2.

Френският тенисист уби интригата, след като проби Дарси за 2-1 в третия сет и затвърди на 15. Цонга обаче не намали оборотите и постигна двоен пробив – 4-1, а в шестия гейм сложи точка на спора от посрещане – 6-1.