Всичко, което трябва да знаете за Уимбълдън 2016

Всичко, което трябва да знаете за Уимбълдън 2016

Отново наближават „тези“ две седмици от годината. Тези две седмици изпълнени със 140,000 порции от култовите ягоди със сметана и 256 тенисисти, които мечтаят за славни мигове на 19-те перфектно подготвени тревни кортове с височина на покривката точно 8 милиметра.

Всичко това ни говори само за една – време е за Уимбъдън!

В уикенда преди началото на битките от основната схема ще надникнем в папката с най-важните въпроси и теми за предстоящото 130-о издание на най-стария тенис турнир в света.

Може ли някой наистина да спре Новак Джокович?

Сърбинът е повече от безкомпромисен със съперниците си през последните 12 месеца. От титлата си на Уимбълдън през 2015-а насам, той триумфира на останалите три турнира от Големия шлем и загуби едва 6 от общо 84 мача.

Световният №1 е едва третият тенисист в историята, който държи и четирите трофея от славното каре в ръцете си и е очевидно, че е на светлинни години в ранглистата пред втория – Анди Мъри. Контузия в китката извади Рафаел Надал от турнира, докато Роджър Федерер все още се възстановява от травмата в гърба, а и загуби шест от последните си осем двубоя с Ноле. Доминик Тийм е водачът на „следващата вълна“ в тениса, само че Джокович го смаза на полуфиналите на Ролан Гарос. Ами Анди Мъри? Мъри прати цяла Великобритания в абсолютен делириум през 2013-а, когато повали Джокович в три сета и се сложи край на 77-годишното чакане за домашен шампион при мъжете на Уимбълдън. Това остава и единственият мач между двамата на трева.


Иван Лендъл, който беше един от ключовите фактори в този триумф, сега е обратно в щаба на Мъри. Анди триумфира за пети път в Куинс през миналата седмица в първия си турнир с Лендъл като треньор след 2-годишно прекъсване. Може ли влиянието на Железния Иван още веднъж да се окаже решаващо и да върне Мъри към безмилостното му представяне от преди три сезона?

Сигурна ли е титлата на Серина?

Съвсем не.

Уилямс все още се намира на една крачка от рекордните 22 трофея от Големия шлем на Щефи Граф, само че трябваше да преглътне серия от шокиращи поражения след миналогодишния си триумф на Уимбълдън.

Роберта Винчи, Анджелик Кербер и Гарбине Мугуруса подчиниха непобедимата Уилямс в турнирите от славното каре през последните 12 месеца. Испанката, която загуби на финала от Серина през 2015-а, заедно с двукратната шампионка Петра Квитова и Агнешка Радванска са сред най-вероятните победителки, ако световната №1 претърпи нов провал.

Британците се завръщат

Общо 15 любимци на местните фенове ще се включат в основните схеми на сингъл при мъжете и жените. Джоана Конта ще е поставена под №16, което я прави първата британка с осигурено място в схемата от 1984-а насам, а и определено увеличава шансовете й за влизане във втората седмица на турнира.

Хедър Уотсън и Наоми Броуди също се класираха по право, а Лаура Робсън получи „уайлд кард“, въпреки че все още се бори с контузия в гърба. 17-годишната Кейт Суон и четвъртата ракета на Великобритания – Тара Мур, също получиха място в основната схема.   При мъжете списъкът също е впечатляващ – Анди Мъри, Аляж Бедене, Кайл Едмънд, Дан Евънс, Лиъм Броуди, Алекс Уорд, Брайдън Клейн и Маркъс Уилис. Супертреньорите Ако Новак Джокович и Анди Мъри се сблъскат на финала, в ложите на двамата също ще се съберат доста титли от Големия шлем. Борис Бекер и Иван Лендъл, които тренират световните №1 и №2, са двамата от вече немалкото „супертреньори“, които в момента работят с водещите тенисисти. Железния Иван има осем трофея от Големия шлем, а Бекер – шест, сред които и три триумфа на Уимбълдън. Лудата глава на тениса – Джон Макенроу, наскоро се присъедини към лагера на Милош Раонич, страшилището за ракетите – Горан Иванишевич, е в щаба на Марин Чилич, Жустин Енен води подготовката на Елина Свитолина, Майкъл Ченг продължава да работи с Кей Нишикори, а Рихард Крайчек предава знанията си на Стан Вавринка. Дрескодът Човек трябва доста да се потруди, за ядоса Роджър Федерер. Но дрескодът на Уимбълдън, който от 2013-а се разпростря и върху подметките на обувките успя да се справи с тази мисия. На Федерер беше забранено да носи обувки с оранжеви подметки и той ядосано заяви: „Организаторите отидоха твърде далеч. Правилата са безумно стриктни. Сякаш сме в 1950-а.“ Селфи-стиковете  Ако искате да направите панорамна снимка, която да запечата посещението ви на Уимбълдън, ще трябва да помолите някой от минувачите да ви мопогне. Селфи-стиковете са абсолютно забранени в рамките на All England Lawn Tennis and Croquet Club заедно с „прекомерно големите шапки“.   Полицията затегна допълнително мерките за сигурност след терористичните атака в Париж миналия ноември и служителите на реда ще са разпределени по различен начин спрямо предишни издания. ВИП гостите Легендарният статут на Уимбълдън всяка година привлича на Централия корт редица ВИП гости. Принц Уилям и Кейт Мидълтън едва ли ще пропуснат да заемат местата си в Кралската ложа и да покажат подкрепата си към Анди Мъри. Актьорите Хю Грант, Бенедикт Къмбърбач, Хелена-Бонан Картър, Джеръми Пийвън, Саша Барон Коен и Брадли Купър попаднаха в обектива на камерите на Уимбълдън през 2015-а.  

Бившият капитан на Англия – Дейвид Бекъм, пък изгледа финала на двойки при мъжете. Какво е новото? Организаторите на Уимбълдън за първи път решиха да проведат турнир на сингъл за тенисисти в инвалидни колички. Британците ще имат свои участници при мъжете и жените. Турнирът започва на 7 юли, а финалите са през уикенда. Уимбълдън за първи път организира турнир на двойки за състезатели в инвалидни колички през 2005-а, но сега е последният от Големите шлемове, който предприема подобна стъпка и с мачове на сингъл. Как да си купите билет? Лошата новина е, че по-голямата част от билетите вече са разпродадени чрез жребий, а записването за него приключи на 31 декември 2015-а. Добрата новина е, че макар да сте закъсняли с около шест месеца, все още може да се доберете до безценните хартийки. Официалният разпространител на билетите за турнира ще пусне няколкостотин пропуска за онлайн продажба през първите девет дни на Уимбълдън. Имайте предвид, че и те вероятно ще се изпарят за минути. Алтернативата са прословутите „опашки“ на Уимбълдън. За кортовете, където можете да видите големите имена, това вероятно ще включва една прекарана нощ в Wimbledon Park заедно с ранно ставане около 6 ч. сутринта и още няколко часа чакане на опашка за около 500 свободни билета, които се пускат в продажба всеки ден на определено място в рамките на All England Lawn Tennis and Croquet Club. Песен под дъжда? Сър Клиф Ричард написа една от най-запомнящите се страници в историята на Уимбълдън през 1996-а, когато по време на поредното прекъсване заради дъжд, грабна микрофона и запя заедно с Мартина Навратилова и Пам Шрайвър.  

За момента, прогнозите за първата седмица не предвиждат сериозни валежи. Жегата обаче може да е проблем. През 2015-а термометрите на Централния корт отчетоха рекордните 41,2 градуса!

Източник: BBC


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH