Каква е ролята на треньора в развитието на младите таланти

Каква е ролята на треньора в развитието на младите таланти

Старши треньор Людмил Накашев упражнява професията си от 20 години. Завършил е НСА със специалност „Треньор по тенис“, както и множество курсове за допълнителна специализация. Лектор е и на курсовете за треньори на Международната Федерация по Тенис (ITF). Специалистът даде примери от личния си дългогодишен опит и анализира каква е ролята на треньора в развитието на младите таланти.

Преди около 20 години, когато започнах работата си като треньор, колегата ми Кирил Яшмаков сподели: „Никой никого не е направил. Ние, треньорите, само помагаме“.

Това твърдение противоречеше на всичко, заради което избрах тази професия, както и на всичките ми амбиции. Аз исках да „правя“ шампиони.

Признавам, отне много години работа и четене, за да разбера какво ми каза този човек. Тогава бях сигурен, че ако обясниш нещо както трябва на някого, то е въпрос на време той да го разбере и да успее да го направи.

Сега мисля, че е точно обратното – изненадан съм, ако някой върви бързо напред. И много се радвам, ако това стане, защото се случва толкова рядко да имаш удоволствието да работиш с такива хора.

През годините имах късмета да работя с много от елитните играчи на България, и то в различни възрастови групи – от 8-годишни до мъже и жени. Замислих се, каква част от успеха им се дължи на моите тренировки? С голямо съжаление трябва да призная – не много, защото днес съм много по-наясно с причините за успеха на един играч.

Треньорите могат да направят само две неща за играчите – да им разяснят принципите, по които се играе тенис, и да организират тренировките така, че споменатите принципи да могат да залегнат във възможно най-голяма степен в играта на тенисиста.

Разбира се, необходима е добра среда – семейството, приятели и съотборниците не трябва да пречат на спокойствието и развитието на състезателя.

Трябват и много средства. Като искам да поясня, че не са необходими много пари, за да тренираш тенис, а само, че  липсата им води до много компромиси с различни елементи от подготовката, които невинаги могат да бъдат компенсирани.

Никак не е за подценяване и късметът.

Талант. В огромни количества. Когато заговориш за талант и родители, и състезатели заявяват, че „всичко е труд”. Безспорно трудът на всеки спортист е достоен за възхищение. Но е абсолютно наивно да се смята, че ако някой не може да сервира като Сампрас с тренировки по 4-5 часа на ден, увеличавайки продължителността на заниманията на 10 часа, 15-20 аса на сет не му мърдат. Ще можете да тичате като Юсеин Болт, ако тренирате като него? Талант обаче е и да имате волята да изпълнявате тежки тренировки.

В заключение бих казал, че макар да съм положил не малко усилия и старание при работата ми с елитни играчи, основните причини за успехите им са: талант и разумното менажиране от страна на родителите.

Треньор Яшмаков се оказа абсолютно прав – помогнах на доста хора да станат по-добри, но не „направих” абсолютно никого!

Людмил Накашев, tennistrenior.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH