Шиникова и Костова се класираха за основната схема в Букурещ, Томова се препъна

BRD Bucharest Open, последен квалификационен кръг
Изабелла Шиникова – Шилин Ксю 1-6 6-4 6-4
Елица Костова – Катаржина Питер 6-4 6-2

Изабелла Шиникова и Елица Костова заслужиха местата си в основната схема на турнира BRD Bucharest Open. Шампионката от Будапеща пречупи Катаржина Питер с 6-4 6-2, докато Шиникова се зарадва на труден успех над Шилин Ксю с 1-6 6-4 6-4 в последния квалификационен кръг.

Мачът потегли изключитело неприятно за Костова, която пропусна четири брейкбола на сервис на полякинята, докато съперничката й показа 100-процентова успеваемост и се измъкна с два пробива аванс за 4-1. В този момент обаче, българката заигра далеч по-ефективно и изключително хладнокръвно и методично изработи обрат с 6-4.

Костова проби рано след почивката и сервираше уверено до края, като дори затвори мача с още един пробив за 6-2.

Шиникова също стартира лошо двубоя и загуби първия сет с 1-6 гейма за по-малко от тридесет минути. Във втората част обаче българката стана по-агресивна и намали броя на грешките. Тя поведе с 4-0 и победата й в сета изглеждаше сигурна, но китайката върна и двата пробива и резултатът стана 4-3.

Изабелла отново дръпна с брейк преднина и сервира за сета при 5-3, само че след маратонски гейм Ксю се върна в играта благодарение на поредица от бекхенди по правата. Последва още един продължителен гейм, в който китайката спаси сетбол с бекхенд на линията, но Шиникова все пак взе частта с 6-4.

Българката използва психологическото си предимство и поведе с 2-0 в решителния сет, но допусна обрат от 30-0 в гейм №3 и шансовете на Ксю за победа отново изглеждаха реални.

При 3-3 Шиникова сбърка бекхенд след дълга размяна и отново бе пробита. Последваха обаче добри минути за българката, тя си върна брейка и на свой ред поведе с 5-4 гейма.

При сервис за оставане в мача на китайката, Изабелла получи първия си мачбол, който бе спасен с уверен смаш на противничката й. При втория обаче Шиникова дочака грешката и спечели двубоя след 2 часа и 13 минути битка.

По този начин, Костова и Шиникова си гарантираха място в основната схема, където по право влезе и Сесил Каратанчева.

В друг двубой от квалификациите Виктория Томова не можа да бъде равностойна на Надя Подороска и загуби с 3-6 1-6 за малко над час. Българката завърши със само 35 % спечелени точки на първи сервис, което се оказа решаващо за поражението.