Шиникова игра като равна с Викмайер, но отстъпи на бившата №12 в света в три сета

Hungarian Ladies Open, I кръг
Изабелла Шиникова – Янина Викмайер 3-6 6-4 5-7

Изабелла Шиникова изигра много силен мач срещу Янина Викмайер в първия кръг на турнира Hungarian Ladies Open, но в крайна сметка загуби от 60-та в света с 3-6 6-4 5-7. Така Белла продължава да търси първата си победа в основната схема на WTA тура от миналия юли в Букурещ. Втората ни ракета обаче определено обнадежи с представянето си срещу бившата №12 в света.

Шиникова започна двубоя много обнажеджаващо, достигайки до два брейкбола още в уводния гейм – вторият със страхотен прехвърлящ удар. Но след много битка Викмайер успя да спечели подаването си. Българката обаче се скова в своя гейм, който започна с 30-0, пропиля и геймбол с двойна грешка и малко по-късно от втория си шанс белгийката я проби.

Викмайер затвърди безпроблемно, а след това нанесе и втори удар по подаването на втората ни ракета. Белгийката играеше много агресивно, а Белла не намираше отговор на играта й. При 4-0 обаче световната №60 помисли, че си е свършила работата, но българката отпусна ръката и проби, записвайки първи гейм на сметката след бекхенд в аут на Янина.

След това удържа и първо свое подаване, а в осмия гейм не даде точка на Викмайер да се доближи до 3-5. И в този момент изпусна добър шанс да върне и втория пробив, пресилвайки бекхенд при 40-40 на опразнения корт, позволявайки на белгийката да затвори първата част.

Възходът в играта на българката продължи и на старта на втория сет, в който Белла удържа подаването си и пропусна два брейкбола в гейма на 60-та в света. Заредиха се няколко спокойни гейма без възможности за пробиви, а с осмия си ас в мача Шиникова отново поведе – 3-2.

В седмия гейм бекхенд уинър профуча край Викмайер за 40-0, но последваха две грешки от ракетата на нашето момиче. С остър форхенд белгийката я принуди да сбърка за трети път – дюс. Надхитрянето продължи, но българката показа психика и с деветия си ас приключи гейма за 4-3.

С много убедителна игра Шиникова стигна до 0-40 и три скрити сетбола. Викмайер отрази първия, а с ас – и втория. След това обаче пресили форхенд и Белла си осигури сервиране за сета. Тя обаче направи двойна грешка за 0-30, след което и непредизвикана и пробивът бе върнат за минута.

Нервите на Викмайер объче също не издържаха и след слаб гейм бе пробита отново, а сетовете изравнени след 6-4.

В решителната част българката взе първия си гейм и играеше убедително, но Викмайер също не се огъваше на свой начален удар. В петия гейм с ас №10 Белла стигна до два геймбола при 40-15, но белгийката отвърна с форхенд уинър, а после с печеливш удар от бекхенд стигна до дюс. В много неподходящ момент Белла направи двойна грешка, но отрази брейкбола. Последва обаче втори и се предаде под мощните удари на Викмайер.

Българката пропусна златен шанс веднага да навакса пасива, след като поведе с 0-40 и пропусна общо 7 брейкбола, позволявайки на нейната съперничка да затвърди за 4-2, но не се отказа и при 4-4 се завърна в двубоя, след което дори поведе.

Развръзката настъпи в 11-ия гейм. Викмайер дръпна с 0-30, след което бекхенд слайсът й спря в мрежата. Белла обаче пресили форхенд за 15-40 и белгийката имаше два скрити мачбола. Пробивът стана факт след нова грешка на българката, а силите на нашето момиче не стигнаха да притисне отново белгийката, която затвори на свой начален удар след повече от 130 минути битка.