Стрицова спря серията на Пиронкова в Бирмингам

Aegon Classic, полуфинал
Цветана Пиронкова – Барбора Стрицова 2-6 5-7

Цветана Пиронкова направи доста приличен като качество мач, но срещу себе си имаше най-силната версия на Барбора Стрицова и отпадна на четвъртфинал на Aegon Classic след 2-6 5-7. Първата ни ракета все пак си тръгва от Бирмингам с пет победи, три от които в квалификациите.

Мачът започна по доста неприятен начин за Пиронкова, която поведе с 40-0 на свой сервис, но допусна да се стигне до равенство след добре подготвено излизане на мрежата на Стрицова. Чехкинята си избработи и брейкбол, при който още веднъж влезе в корта с класен бекхенд по късия диагонал и подпечата пробива с подсечен удар.

Стрицова положи огромни усилия, за да затвърди и мина през спасен брейкбол, за да направи резултата 2-0. Всичко в играта на световната №30 обаче се получаваше – тя сервираше много мощно, играеше пределно агресивно със страхотна успеваемост на мрежата, а и пласираше дълбоки удари от основната линия. Чехкинята предреши сета при 3-1, когато макар и от четвъртия си шанс, проби отново за 4-1 и затвори сета с 6-2 след два сервис гейма на 15.

Стрицова демонстрира, че играе с огромно самочувствие, реализирайки сетбола с прецизна къса топка. Статистиката сочеше, че чехкинята е вкарала 82% от първите си сервиси в откриващия сет срещу 48% за Пиронкова.

Цвети потегли малко трудно и след почивката, но удържа подаването си и поведе с 1-0 гейма. Българката обаче започна да намира правилното противодействие и проби за 2-0, а след това затвърди и вече имаше аванс от 3-0. Стрицова се задържа в сета, като се върна от 0-40 и намали за 1-3. Пиронкова пък направи двойна грешка на геймбол в следващото си подаване, но все пак успя да го спечели и запази дистанцията при 4-1.

Цвети заличи брейкбол и направи резултата 5-2, а Стрицова все повече се опитваше да накъса ритъма на българката и за съжаление го направи доста успешно. Пиронкова сервираше за сета при 5-4, но в този момент не успя да направи финалната крачка към решаваща част, пропусна сетбол и позволи на чехкинята да изравни за 5-5. Стрицова обаче не спря дотук и направи пълен обрат с пет поредни гейма до крайното 7-5.