Цвети се бори докрай, но не успя да довърши успешно започнатото срещу Халеп

Aegon International Eastbourne, 1/8-финал
Цветана Пиронкова – Симона Халеп 7-6(6) 6-7(4) 5-7

Цветана Пиронкова не успя да се класира за трети път в кариерата си за четвъртфиналите на турнира Aegon International Eastbourne.

Българката, която влезе в основната схема като „щастлива губеща“, поведе със 7-6(6) 2-1 на световната №2 и имаше преднина от 40-30 в четвъртия гейм, но играта вчера бе прекъсната заради нови превалявания.

Пиронкова допусна изравняването на сетовете след нов тайбрек, а в решителната част проби първа, но не успя да задържи преднината си и да подчини именитата си съперничка – 7-6(6) 6-7(4) 5-7.

Принудителната пауза изглеждаше, че се е отразила по-добре на Халеп, а Цвети се появи на корта с превръзка на лявото бедро. Водещата ни ракета затвърди брейка за 3-1, но в шестия гейм румънката разнообрази играта си и успя да върне пробива.

Световната №2 се измъкна от тежка ситуация в седмия гейм, в който изостана с 15-40, но запази самообладание. Последва маратонски гейм, в който Цвети отрази нови три точки за пробив, но при четвъртата бе преодоляна – 3-5.

И отново Пиронкова показа завидно присъствие за духа, оставайки в сета в деветия гейм, в който Халеп сервираше за изравняването на частите. При 30-30 българката стигна до брейкбол с дълбок форхенд, а в следващото разиграване го реализира с бекхенд уинър по диагонала.

Десетият гейм премина през дюс. Пиронкова взе предимство и игра на втори сервис, като този път ретурът на Халеп не намери очертанията на корта.

Двете си размениха по още един гейм, за да се стигне до нов тайбрек.

Румънката взе ранен минипробив за 2-1, а двате си размениха по още един и обърнаха полетата при 4-2 за световната №2. Малко по-късно Халеп се добра до 6-3 и от втория сетбол изравни сетовете.

В решителната част Цвети първа имаше шанс да пробие във втория гейм, след което на свой ред отрази два брейкбола на Халеп в третия.

Брейкът все пак не закъсня и българката поведе с 4-2, възползвайки се от колебливата игра на Халеп, която при 30-30 сбърка от форхенд, а после не бе акуратна и от бекхенд на брейкбола.

За съжаление не успя да затвърди. Пиронкова изостана с 15-40 в седмия гейм, а вторият й сервис бе наказан с ретур уинър. Халеп взе много трудно подаването си за 4-4 и битката продължи с пълна сила.

Цвети се нуждаеше от добър гейм за самочувствие и спечели на нула, доближавайки се само на един от четвъртфиналите. Отговорът на Симона обаче беше категоричен – също гейм без загубена точка за 5-5. В този момент вече беше ясно, че следващата грешка на една от двете ще бъде наказана.

Халеп се пребори да достигне една къса топка в 11-ия гейм и размина българката за 15-40, което бяха два скрити мачбола. Пиронкова отрази първия, но на втория бе принудена да сбърка от форхенд. Така световната №2 поведе с 6-5 преди нейния сервис гейм, след което приключи мача безпроблемно.

Халеп ще играе втори мач за деня на корт №2 срещу Каролине Возняцки, която разгроми Елена Веснина с 6-1 6-2.

Цвети пък си тръгва от Ийстбърн с 55 точки за световната ранглиста и вече насочва вниманието си към жребия за Уимбълдън, който е утре.