Турция поведе на България с 1-0 в Купа „Дейвис“

Турция поведе на България с 1-0 в Купа "Дейвис"

Димитър Кузманов загуби от Джем Илкел с 6-7(4) 6-1 4-6 6-1 5-7 в първия сингъл на двубоя срещу Турция в Анкара от първия кръг в група II на зона Европа/Африка на Купа „Дейвис“ и Турция поведе на България с 1-0 победи. Във втория мач за деня държавният шампион за юноши до 18 години и дебютант в националния тим Александър Лазаров излиза срещу звездата на турския отбор Марсел Илхан.

Първият сет на мача в залата в комплекса „Анкара Тенис Кулюбю“ вървеше без пробиви. В 12-ия гейм 20-годишният Илкел поведе с 40-0, но не успя да затвори гейма и се стигна до дюс. Турчинът атакува на мрежата и имаше нов геймбол, но допусна двойна грешка и се стигна до ново равенство. Последва хубава размяна от основната линия, Илкел излезе напред, Кузманов опита минаващ удар, който обаче се оказа в аут. Последва нова двойна грешка и ново равенство. В крайна сметка с ас турският тенисист затвори гейма и прати сета в тайбрек.

Световният №493 поведе с минибрейк за 3-1 т., а след топка в мрежата на българина стана 4-1. След хубава атака на мрежата Илкел стигна до сетбол – ретурът на 22-годишния българин не намери очертанията на корта и първият сет отиде на сметката на Турция.

С форхенд по обратния диагонал в аут на турчина Мико стигна до три поредни точки за пробив и още при първата спечели подаването на съперника си. Още в следващия гейм обаче Илкел поведе с 15-40, а при втория брейкбол българинът изкара форхенда си в аут.

Кузманов стигна до 0-40 и след сгрешен форхенд на опонента си отново излезе напред с брейк аванс. Българинът повече не изпусна инициативата в сета и не даде повече гейм на съперника си, за да изравни на 1-1 сета.

Илкел поведе с ранен пробив в третия сет, задържа аванса си и спечели частта. Двамата отново си размениха инициативата и в четвъртия сет 304-ият в световната ранглиста поведе с ранен пробив, а турчинът спечели първи гейм в частта за 1-3. При 5-1 Кузманов сервираше за сета – поведе с 40-30 и след удар с рамката на турчина прати мача в пети сет.

В петия гейм Кузманов, който изглеждаше по-свеж физически, опита да притисне съперника си, но след три дюса Илкел се измъкна.

В 12-ия гейм Илкел успя да вкара много къс ретур уинър за 0-15, спечели и следващата точка, но Кузманов запази самообладание за 30-30. След това обаче Мико бе разминат на мрежата и Турция стигна до мачбол, а след форхенд в аут на българина мачът свърши.