Очакваните реформи за Купа „Дейвис“ ще намерят поддръжници сред тенисистите и техните щабове

Очакваните реформи за Купа „Дейвис“ ще намерят поддръжници сред тенисистите и техните щабове

Старши треньор Людмил Накашев упражнява професията си от 20 години. Завършил е НСА със специалност „Треньор по тенис“, както и множество курсове за допълнителна специализация. Лектор е и на курсовете за треньори на Международната Федерация по Тенис (ITF). Специалистът коментира за TennisKafe плюсовете и минусите на евентуалните промени във формата на провеждане на мачове за Купа „Дейвис“.

Очакваните промени при провеждане на срещите от световното отборно първенство са: срещите да се провеждат във формат 2 от 3 сета, както и те да бъдат проведени в рамките на два дни.

Причината за тези промени e желанието на ITF да мотивира топ играчите да вземат участие по-редовно в този престижен турнир.

Всеки един от тях има турнирна програма, която е направена на базата на множество фактори, част от които правят участието в турнира доста трудно. Като цяло, най-силните тенисисти избират да играят на най-големите турнири. Те са с достатъчно големи паузи помежду им, за да могат тенисистите да се възстановят и да направят необходимите настройки на играта си. Ето защо играчите „пазят” ревниво времето си за подготовка и почивка.

За да ги разберем по-лесно, нека погледнем един  от възможните сценарий: ако Федерер и Вавринка трябваше да играят на Купа „Дейвис“ непосредствено след Australian Open, това би било сериозен риск за тях, поради факта, че са играли тежки 5-сетови мачове в продължение на 2 седмици, а 4 дни по-късно те трябва да са готови в рамките на 3 дни да изиграят 15 сета, ако се наложи. Дори да бяха десетина години по-млади, пак щяха да са посъветвани от щабовете си да избегнат подобно нещо.

От друга страна, ако срещите са два от три сета в рамките на два дни, шансът  за участие в турнира на подобни играчи се подобрява  значително. Когато и да е мачът на двойки, те най-вероятно няма да участват в него, а дори да го направят, няма да са смазани от умора.

Така при един по-неблагоприятен сценарий, те биха играли 6 (в краен случай 9) сета само на фона онези възможни 15. Би се увеличило и времето за тренировка на съответната настилка (домакинът винаги избира настилката, която ще е най-удобна за неговия отбор), както и за възстановяване след дълго пътуване и смяна на часови пояси.

Без съмнение участието на звездите в Купа „Дейвис“ ще направи надпреварата много по-интересна. В момента, поради отсъствието на най-силните играчи, нации, които не разполагат с най-силните тенисисти, постигат чудесни резултати, в което няма нищо лошо, разбира се, но тогава интересът към срещите е далеч по-малък. Само си представете Купа „Дейвис“ със и без Григор Димитров…

Промените биха се отразили положително и на публиката. Ако тя може да подкрепи отбора в рамките на почивните дни, като това не нарушава нормалния режим на работа на зрителите, тогава ще има много повече хора по трибуните. Силно вероятно е и да има повече желаещи да пътуват зад граница, поради по-ниските разходи и по-краткият период на отсъствие от работа.

Често играчи и треньори се противят на много от промените, които се правят от ITF. Тази обаче ще намери много поддръжници сред тенисистите и техните щабове.

Людмил Накашев, tennistrenior.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH